Je „filmová atmosféra“ jen hračkou pro filmaře, nebo má v TV commercialu i reklamní význam?

V dnešním tweetu jsem si dovolil pochválit TV commercial pro Gambrinus, který – jak jsem si nyní zjistil – se jmenuje „Rybaření,“ a hned jsem dostal dotaz (má vojín Kotas)

…který už jste zaznamenali v titulku. Odpověď není tak jednoduchá, aby stačilo ano/ne.

Mnoho ADinosaurů přehlíží důležitost kvality filmové / TV exekuce. Léta trvalo, než např. Procter&Gamble vůbec uznali dimenzi likeability v TV reklamě. Dodnes ale trvá na tom, že rozdíl mezi filmovým a video záběrem většina běžných TV diváků nepozná. To je sporné kus od kusu (budou jistě hrát roli jak aspekty přenosové – HDTV, velikost obrazovky a kvalita signálu a přijímací techniky) i kompoziční (velikost záběru, prostředí, svícení…). V čem měli léta pravdu, byl prostý fakt, že žmolky na sepraném prádle (ovšemže pouze u toho ee běžného praprostředku) jsou vidět pouze na videu – film je potlačuje.

Než se začnou domoondříčkofci dmout odporem – sám jsem vyzkoušel!

Na druhé straně leckdo z CreativeBeasts sleduje různé pocitové stavy (feeling, that’s it, etc.) logicky spíše z hlediska vnitřní soutěživosti (představte si, jaké to musí být, když šéfkuchař A posuzuje svůj majstrtanier v porovnání s blivajsem wannabešéfkuchaře B – a naopak).

Jediným pohledem z hlediska brand buildingu by měl a mohl být aspekt odlišnosti – odliší mě filmařina nějak od plejády stejnostejných mainstreamových kusů? A tady je filmová atmosféra něčím, co dramaticky může pomoci. Všimněte si, že používám termínu atmosféra (to abychom se odpoutali od flame na téma film/video, který se postupně řeší samovolně rozvojem formátů): to znamená jak jednotlivé techniky – kompozice, střihový temporytmus, ticho!, tak i méně „nabušené“ a méně „reklamní“ scripty a mizanscény.

V tomto případě, mám na mysli onen Gambrinus, roli odlišnosti užitím filmové atmosféry využil, včetně nereklamnosti scriptu i herectví. Pokud by se mu dalo něco vytknout, pak že pointa – objevení se produktu – by se dala ještě o trochu posunout ku prospěchu dramatického napětí (ne, nenamítejte, že klient si jistě přál pro jistotu logo v horním rohu od začátku, já to vím bezpečně!) 😉

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: