“My tě tu písničku naučíme…”

Toyota má celosvětové problémy s kvalitou. Tak důrazné, že kvůli tomu musela zřídit patafyzickou kokomisi pro nadívání rouch.

A problémy jsou nejen v globále, ale i v brzkuv lokále: Toyota Aygo, vyráběná v místních luzích a hájích, je stahována k nucené opravě.

Ono s “kvalitou” coby positioningem či diferencující ideou je to převelice vachrlaté. Proč? Protože “kvalita” velkou výhodu nenabízí. Kvalitu zákazník očekává, alespoň na nějak rozumné úrovni – odlišit se jí, to by chtělo řádově velký náskok oproti konkurenci. A takový se při dnešní úrovni technologií moc dlouho udržet nedá, pokud vůbec.

Prostě, dokud kvalita je, není to diferenciací. Ale co když zmizí?

Jak na to komunikačně zareagovat? Nijak! Heslo: “My tě tu písničku naučíme!” – domnívají se, že když budou tisíckrát tvrdit, značka je kvalitní, lidé ji tak i budou vnímat, i kdyby kola z poloos padala.

A proto se pokochejme názvem stránky u modelu Toyota Aygo… Ano – čtete správně, “logo kvality!” A v televizi si poslechněte skromné prohlášení, že “vozy Toyota mají kvalitu v genech…”

Príma, takže na jedné straně se ustavují výbory pro kvalitu, ale na druhé straně se buší v prsa a řve jak goriláci v říji… Ta reakce je maličko nekonzistentní.

Můžete namítnout, že to s Toyotou není tak strašné, že většina mediálního hype o její ne-kvalitě je prostě zase jen mediální hype. Jenže – koho přesně tohle zajímá? I hype dokáže nadělat škody.

Smutná je jiná věc – jako většina komunikačních chyb, i tato se vymstí až po delší době. A dopadne na bedra zodpovědných budoucích. Proto je to zodpovědným současným asi šumafuk

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: