Z čerstvého chutné, ale i z téhož splácané.

Pochopitelně, že mě Bílý jogurt řeckého typu hned zaujal. Ve slibném kyblíčku litr mile nakyslého “quasibalkánského” jogurtu? Proč ne? Zvláště když obalový design není nijak příšerný, a navíc mám ke značce BOHEMILK přirozeně otcovský vztah…

Ochutnal jsem a vzpomněl i na claim Bohemilku: Z ČERSTVÉHO CHUTNÉ. Klidně by se to mohlo na kýblíčku výrazně naparovat i dnes!

Posuďte sami:

bohemjog

Pátraje po dalších Bohilčatech v regálech zličínského Tesca, objevil jsem dnes i minibalení trvanlivých mlék:

bohemilkmale

Vzpomněl jsem si při tom na originální designový koncept, a hledal jsem litrový kartón polotučného mléka. Bohužel jsem ho nalezl. Ajvaj, proč já to, durak, dělal, mohl jsem si nechat nezkalenou vzpomínku.

Současný obal polotučného trvanlivého mléka mimo jiné popírá poučku o širších a kvalitnějších možnostech printu na kartóny. Pokochejte se polévkou a la pejsek & kočička:

bohemtrvanlivenew

Tak tomuhle by mohl slušet claim Z ČERSTVÉHO SPLÁCANÉ. Chybí ještě vrtulník, horská dráha, skupina skautů a vybírači výplaného z ČEZu…

A víte, proč to tak bolí? Protože výchozí koncept značky BOHEMILK byl rozvinut na obaly trvanlivých mlék takto: (ano, je to 3D, ale věřte mi, že reálných krabic se prodaly mraky!)

napoje_2

Všimněte si také  – na původním návrhu logický a snad zajímavý princip vlnky je nahoře jednou použit v zrcadlové protifázi, jednou nahrazen rovnou čarou a jednou zmizí úplně. O typografii nemluvě! Jednou MUéko, jednou typo ze socialistické mlékárny, jednou quasiřečtina…

Nakonec k tomu otcovství – nezvykle jsou otci muži, dva Vilémové: obalový koncept a grafické řešení loga Vilém Heinz z packagingové agentury Heinz Design. Jméno značce dodal autor těchto řádek anglickým kalkem. Jako u každých dvou se kolem motal i třetí – můj společník, spolušéf a kreativní zlouňokritik Čestmír Benda, s nímž sdílím platonický sice, ale více než manželský vztah v práci od roku 1996, kdy jsem pro jeho agenturu režíroval TV commercial pro čerpací stanice Kralupol, a s touto kampaní spojený videoklip s písní Oty Baláže…

Bohužel se původní vlastníci rozprskli v 360tistupňovém dluhovém perimetru, a následníci si rozebrali vše včetně značky BOHEMILK, nyní v držení opočenské mlékárny, jež si ho vzala i do svého názvu.

2 komentáře to “Z čerstvého chutné, ale i z téhož splácané.”

  1. Peter Volney Lelovič Says:

    Dobré – asi bych měl také prohrabat archivy…

  2. bigvilik Says:

    Není archivů – ale nafotil jsem si včera, co jsem našel ve zličínském Tescu, a originál konceptu, co jsme dělali s Heinzovou agenturou, jsem šťastnou náhodou našel tam coby referenci.

    Mimochodem, i jeden už zapomenutý výrobek s pohnutou historií a účinným kopancem do konjkurenta – léč nepředbíhejme, ja psávávali romanopisci.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: