Vánoční trojky

Jsou dva nesmiřitelní.

Na jedné straně se bude tyčit tlamatý bělovousý muž s nosem, prozrazujícím nulový odpor ke škodlivým lihovinám, smějící se „Ho ho ho,“ zvoncem cinkající a do rytmu panděrem přihupující. Toť tradičně strana zlá, komercionalizovaná, z dalekých USA importovaná, nezbytnost kýče Vánoc konzumních.

Proti němu bude stavěno dobro: cosi, co nikdo neviděl. Ježíšek. Však to známe: i když jsme celý den střehli stromeček, stejně nás rodiče v jednu chvíli vyrušili či vytáhli z pokoje, a právě tehdy tam nechal dárečky a zmizel, neviděný neslyšený. Ve své neexistenci symbolem Vánoc tradičních, rodinných, kontemplativních…

Když někdo poprvé přišel s akcičkou „Pryč, ošklivý Santo, zde je doma Ježíšek,“ byl to osvěžující vtip. Když se jeho úspěchu chopil marketing, aby předvedl jeden ze svých oblíbených triků, totiž využít odpor k marketingu pro úspěch marketingu, kouzlo a duch se vytratily.

Boj Santa versus Ježíšek je totiž nesmyslný. Kde není stínu, není vidět jas. Potřebujeme oba.

Toho viditelného bařtipána, bimbajícího a halekajícího po obchodních pasážích, v davu uštvaných šmejdilů a vykupovačů, patrona zpocených lící a ztěžklých kabátců, ochraptělých trhovců a ubíjející štvanice ubývajícího času….

A právě pro jeho hlučnou tělesnost nás pak ovine mystikou ten druhý, duchem přítomný ve své fyzické nepřítomnosti, dárce ticha a pohody a rodinného štěstí, ten, který nejen není vidět, ale zaplať Pámbu se nedá ani nakreslit či vyfotit.

Zkuste vyfotit rodinnou pohodu. Skončíte u stromečku, bačkůrek, svíčiček.

Zkuste vyfotit Ježíška, zbyde vám Santa Claus.

O Vánocích se však nepasují jen tihle dva. Kdesi v pozadí čeká třetí. Ten se s Ježíškem nepere – naopak, zkusil ho znárodnit, ale napoprvé mu to nevyšlo. Třebaže sám Tonda Rudá Záře zkusil národu prodat vachrlatou myšlenku, že malý neviditelný dorostl v muže, přesněji v  ruského mužika s trojkou, lidem se nezdál. Navíc chtěl mocímermo chodit až v lednu.

Takže čeká.

Když se dva perou, třetí se směje.

 

(psáno pro Noviny Prahy 2)

3 komentáře to “Vánoční trojky”

  1. Křesťan Says:

    Doufám, že ten třetí se nedosměje.

  2. bigvilik Says:

    To i já!

  3. Anonymní Says:

    nádherný :)) díky

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: