M&M 107: Kouzelné slůvko

Zas jednou ke mně doputovala filipika proti marketingové komunikaci. Tedy psali „proti reklamě,“ protože pod ten pojem se v obecném pojetí schová všechno.

Nedočkavě jsem popolétl po textu – a bylo tam! Prý vyvolává „pseudopotřeby.“

Magický výraz, který umožní oponenta vyřídit jedním vrzem.

Vzpomínám na situaci, popsanou v Plzákově příručce z dávných 70. let. Žena přiděluje muži kapesné z JEHO platu (dokážete si to ještě představit?), dvacku mu po krátkém rozmyšlení zase sebere a pronese: „Pivo pít nepotřebuješ!“

Právě identifikovala pseudopotřebu!

Muž může sice blekotat, že peníze na pivo jsou mu vstupenkou do neútulného překližkového hostince té doby, mezi podobně uťápnuté manžílky, aby se vzájemně vyplakali nad svým teskným údělem. Potřeba sociální, mohl by dokládat dle Maslowova obrazce.

Marně. Z jejího pohledu typická pseudopotřeba.

Stejně tak přiskočí ekolog, že dojet do práce nezbrocen potem, sociální vědkyně, že chtít druhou kabelku, když ta první ještě nemá na dně díru, sociální planner, že chtít zahradu u domku, to vše že jsou typické pseudopotřeby.

A jsou. Mají jedno společné. Typické na nich je, že někdo, za vás a bez vás, rozdělí vaše potřeby na ty opravdové (nechcípni a plať daně) a ty pseudo.

Zítra to může být hovězí, balená minerálka, bible.

Jak kdy a komu se to kouzlo hodí.

Jedna odpověď to “M&M 107: Kouzelné slůvko”

  1. K. Mádr Says:

    Dobrý den pane Rubeši. Právě jsem se dodíval na první díl „Hůl na reklamu.“ Myslím, že člověk s Vaší erudicí by něco takového neměl dělat. Vy víte, že nejsem Váš fanoušek, ale rozhodně jsem si vždy vážil toho, jak děláte svoji práci… čehož světlá připomínka jsou tyto stránky. Tuším, že jste se snažil o něco jako popularizaci reklamního prostoru a za tu snahu opravdu díky. Ovšem média, jak sám dobře víte, v zásadě kašlou na velké myšlenky. Oni chtějí emocuc a Vy jste se tímto stal tím, kdo to má zajistit. Potřebují kašpárka a je jedno v jakém oboru… moc Vás prosím, nacpete jim tu čapku s rolničkami někam a pokuste se o něco seriozního. Pokud by bylo potřeba nějak pomoct, tak rád přiložím ruce k dílu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: