M&M 116: Selský rozum

Před několika dny se v Praze konala oslava fištrónu. Na konferenci přijel Marty Neumeier, hlasatel brandingu a designového přístupu – přičemž oba ty termíny v anglickém světě mají širší a komplexnější význam, než jaký se zavedl u nás.

Co bylo nápadné: celý den se stal ódou na jednoduchost. V Martyho přednášce i v prezentacích úspěšných českých značek, od malých až po ty nejznámější, se ukázalo jedno – když je to dobře vymyšlené a postavené, je to tak prosté! Dobrá značka je jako dobrá anekdota: přesný úvod, ani slovo navíc, vtipná pointa.

Je jasné, že aspoň blízkosti k dokonalosti se dá dosáhnout těžce, za stálého cizelování, domýšlení, revidování. Za stálého pochybování a kritického zvažování. Ale to – upřímně řečeno – je pro spotřebitele zajímavé asi jako když padá picigl v Pekingu směrem od zdi do ulice.

Rozhoduje značka sama. Výsledek. Ne powerpointové prezentace, ne složité brand building tooly, které se s velkou slávou zaváděly a pak postupně přestával používat, protože je v daných firmách a agenturách nikdo neuměl použít.

Selský rozum říká: je nabídka pro spotřebitele, která je unikátní, odlišná od všech ostatních v daném segmentu – a která je navíc sympaticky řečena. To je grunt.

Cokoliv nad to je už jen vypracování, ornament, berlička. Není-li grunt, malůvky nepomohou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: