M&M 118: Racionální slepota

Marnost!

Jak v onom nekorektním vtipu: třem potenciálnim dámam dal mladý zbohatlík po miliónu, aby zjistil, co s ním provedou – a tak racionálně vybral tu nejlepší. Jedna investovala a vydělala, aby se mu vyrovnala. Druhá vybavila rodinné hnízdečko, aby ho obklopila péčí. Třetí nakoupila na sebe, aby ho řádně reprezentovala. Otázka: kterou si vzal?

Tu, co měla nejbujnější kozi poprsí.

A tak je to i s odpovědí na otázku, kterou mi položil zadumaný zadavatel: stavíme nabídku, aby byla nejlepší na trhu. Světe div se, ztlumil hlas, ona je i nejvýhodnější. A víte, co ti lumpové dělaj‘? Nekupujou!

Jak jsem mu rozuměl! Matfyzáci vymýšlejí racionálně nejlepší volební systémy, které nám dozajista přinesou lepší příští – a chytají se na ně leda mašíblové. Produkťáci vymýšlejí racionálně výhodné produkty (ano, jsou i takové) – a kupují je než zoufalci. Experti na použitelno vyvíjejí úsporné metody, jak ovládat služby z webu, z telefonu, z hlavy – a uživatelé chodí nepoužitelně a klikatě.

Manažer skončil povzdechem, jak jsou ti zákazníci zpozdilí troubové: proč trpí takovou racionální slepotou?

Rozloučili jsme se, on si sbalil blackberry, co má kvůli firemním procesům, a iPhone pro radost, sjel do placené garáže a dvě hodiny jel zpátky do kanceláře racionálně úspornou panamerou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: