Za Liborem Konvičkou

Tu historku jsem vždycky miloval: můj společník, tehdy ještě ředitel reklamní agentury v Moskvě, hoduje v luxusním večeřadle. Vrchní se nad ním skloní a šeptá mu, „Jakýsi bezdomovec se domáhá, Blahorodí, rozhovoru s vámi!“

Ukázalo se, že jakýsi bezdomovec je ve skutečnosti vůdce české turistické výpravy kamsi do sibiřských hvozdů. Po neúspěšném střetu se zkorumpovanými úředníky potřeboval hotovost na úplatky. Společník si utřel ústa, odjel s horským vůdcem do kanceláře a z trezoru mu nasypal hotovost. Horský vůdce odjíždí zpět na východ.

Horský vůdce. Doktor filosofie. Znalec pravoslavných ikon. Učitel. Účastník několika ruských převratů a revolucí, držitel vysokého ruského státního vyznamenání. Horolezec, vodák. Bojovník proti předlistopadovému režimu. To všechno jsou charakteristiky, jimiž by se dal popsat PhDr. Libor Konvička (1957-2013).

Zásadní ale v popisech chybí: Libor byl výrazným sociologem. Ve službách STEM, agentury Ogilvy – a pak zase STEM/MARK, připravil a provedl tisíce výzkumů. Měl jsem mnoho let zjednodušený život. Na otázky klientů jsem mohl odpovídat stejným souvětím: když chcete nezaujatého sociologa, který přistupuje k problémům značky či komunikace naprosto bez předsudků, bez předem prefabrikovaného názoru, bez snahy odhadnout, co by tak zadavatel asi chtěl – pak zavolejte Konvu!

Seznam značek, na kterých jsme se potkávali, by se nevešel na plochu tohoto nekrologu. Naposledy před pár týdny jsme řešili problém jednoho řetězce. „Co blbneš, proč tak složitě,“ řekl mi – a z místa nadiktoval jednodušší, přesnější a mnohem více vypovídající výzkum. Měl pravdu. Změny, které jsme podle závěrů jeho výzkumu udělali, byly více než úspěšné.

Jeho nemoc ho znepokojovala, obtěžovala, štvala. Bojoval s ní dlouho, rázně a statečně. Vypadalo to, že spolu sehrají dlouhý, na body orientovaný match. Jenže Smrt má vždycky nějaké unfair triky. Konec byl strašný, rychlý, jednoznačný. Ale Smrt nám mohla Libora vzít, ale nemůže vzít jeho pověst. Nemůže sebrat vzpomínky na výjimečného, neokázale statečného, před nikým se neposravšího muže.

Sbohem, Libore! Budeš nám chybět.

Chybíš nám už teď…

3 komentáře to “Za Liborem Konvičkou”

  1. balzu Says:

    libor byl skvělý učitel a jsem ráda, že jsem se od něj něco mohla a stihla naučit

  2. Anonymní Says:

    Sbohem Smíšku.
    Slunce

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: