MSM 11: Znalcování

Šíří se to. Kdysi bylo o strach vlézt akorát do domácích potřeb, mototechny a modelářských prodejen. Pro prosťáčka ouvej. Už u dveří byl demaskován jako neználek, patřičně blahosklonně instruován, zesměšněn a odeslán, někdy pouze s hanbou, jindy i s potřebným tovarem.

Dneska abyste se znalců obávali na každém rohu. Člověk chápe, že nákup vína ve vinotéce či doutníků v cigar shopu se neobejde bez znalcování, ale to také nejsou potřeby každodenní.

Horší je, že mu vegetářský bufetář místo donášky jídla povýšeně vysvětluje filozofii harmonie. A číšník, promiňte, dnes „barista?“ Objednat si kafe je spojeno s tím, že ho musíte nechat poskakovat, okopávat kotníčky a znalcovat. Piccolo neexistuje, mlíko tam leje jen křupan, a jestli nepoznáš, odkud to zrno je, dej si radši meltu. Kdyby to aspoň bylo v pětihvězdičkové ochutnávárně, ale ne! Těch keců, než se domůžete normálního, středostavovského espressa.

O restauratérech, kteří jsou zjevně kombinací Gordona Ramseye a Hestona Blumenthala v jednom, ani nemluvě.

Nepopuzuje to, že se snaží o poučení a šíření kultury ve svém oboru. To by bylo chvályhodné. Jenže u znalcování je cítit, že hlavní je ukázat, jaký je pan znalec trendy štramák – a prosťáčku zákazníčku, čum! Nebo jdi jinam.

Což není tak špatná rada…

samojidelna

2 komentáře to “MSM 11: Znalcování”

  1. Petr Bílek Says:

    ta samojídelna na Petřinách měla kdysi značku „Samojídelna Scherzl“. Tam se kalily charaktery nejednoho ze studentů z kolejí Větrník…

  2. Anonymní Says:

    Ta samojídelna je zázrak, že ještě existuje, jen se musím podívat, jak přežívá zákaz kouření.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: