Sluneční hodiny do každé rodiny! (díl druhý)

Lid!

Když už dojde na nejhorší, dávají se obličeje na billboardy. K obličejům nutno dodat nějaké vznešené heslo. Úmyslně píšu heslo, protože to obvykle není ani myšlenka, ani slogan, natož pak head line. Protože to píšou lidé, kteří chtějí říct HODNĚ VELKÉ MYŠLENKY, ale místo cílové skupiny si představí CELÝ LID. Což jim nějak záhadně změní výrazivo na emoční plnost projevu okresního zemědělského tajemníka.

Vidíte, hned dvěma stranám se v úvodní části letošní parlamentní kampaně podařilo zazdít myšlenku velmi podobným způsobem. ČSSD vedle portrétu předáka na oranžovém pozadí umístila mramoser ve znění

„PROSADÍME DOBŘE FUNGUJÍCÍ STÁT.“

O kus dál si na pozadí žluté slunečnice a vedle jiného předáka vychutnáme podobný výtvor KDU-ČSL:

„DÁME ZEMI DO POŘÁDKU.“

Řekněte si to jednou. Řekněte si to dvakrát. Pořád nic? Nebudu vás napínat, ani posté se nic nedostaví. To není head line. To je jen námět na headline.

Nikdy jsem nemyslel, že to řeknu právě o téhle partě – a s oním námětem coby myšlenkou bytostně nesouhlasím – ale tyto volby už přinesly první ukázkou práce s textem. Ukázku copy writingu. Na posledních veleboardech Babišova Ano je tohle:

„JSME SCHOPNÝ NÁROD. JEN NÁS ŘÍDÍ NEMEHLA.“

Opakuju, nesouhlasím s tím. Ale tohle je jazyk, jakým hovoří lidé, ne mramoser. A představíte-li si Andreje Babiše, je vám jasné, že v reálu by to zvonivé slůvko na konci mohlo být ještě zvonivější.

Nicméně chcete-li vidět příklad diferenciace co do emotivního působení – pak tady je.

Poznámka: rád bych vám ukázal vizuály těchto boardů. Ale věřte mi, uvidíte je až jéje!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: