MSM 38: Letopočty s pěnou

Je to milá tradice pivovarnického řemesla: čím nižší letopočet, tím větší čaro. Pokušení je to hlavně pro malé a méně významné hráče. Nemám-li spolehlivě doložen původ pivovaru, použiju nejstarší zmínku z kronik, že kdosi, kdo aspoň šel okolo, na chvíli usedl a dal vařit pivo.

Velké pivovary švindlovat nemusí: většinou užívají skutečné datum založení pivovaru. A tak Pilsner Urquell oslavil předloni 170 let, aniž se uchyloval k hledání ve starých foliantech. V Budějovicích se to pamatuje snadno: Samson 1795, Budvar 1895.

Pilsner Urquell také své spojení s českou historií oprávněně komunikuje. Je to správné a velké téma značky. A teď má příležitost se zplna hrdla zasmát: na Smíchově se rozhodli, že jim do historie vlezou. A všechno špatně!

Staropramenu se podařilo zaměnitelným TV commercialem postavit se do bezvýchodného kouta, jenž se zove „Me too!“ My taky máme pivo! Už 145 let! A je jenom o sedmadvacet mladší než plzeňské! Kličkování, které smíchovská značka v posledních letech předvádí, je jen o další level bezradnější.

A navíc – není trochu pozdě? Fanoušci piva se poslední roky kochají novinkami z malých, mini- a dokonce home- pivovarů. Specialitami, které se dělají v limitovaných várkách. Oceňují lokální a doposud neznámé značky, pokud vaří s péčí, láskou a kvalitou. Pokud něco odmítají, pak unifikovanou velkovýrobu. Byť je tu už sto a něco let.

Možná že dnes je nejlepším „pěnivým letopočtem“ na etiketě LP 2014.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: