MSM 44: Co chutná rybám

Jedna z nejstarších reklamních frází. Klient mrmlá: „Mně se to nelíbí.“ Prodavač hadího oleje replikuje: „Když jdete na ryby, co píchnete na háček? Co chutná vám, anebo…?“ Profit: klient se plácne do čela – a nápad koupí.

Takhle to nefunguje, nemůže! Osvícený klient chápe – v Procter & Gamble si v brožurce dokonce přečte –, žewhat you like and what I like is not always a reliable barometer for our target audience.“ A kdo by se přel s něčím, co letos oslaví 177. narozeniny!

Mnozí manažeři (asi nemají od zaměstnavatelů tak pečlivé brožurky) ryby nikdy ani nezahlédli. Vyhýbají se jim. A vodu, v níž žijí, zaměňují s tím, co oni sami pijí. Obojí přece teče.

Majitel sítě lidových občerstvoven v sousední zemi prohlásil, že on by do svého podniku na obchodní jednání nikdy nešel a že nechápe lidi, co tak činí. Kempinski to nikdy nebude! Jinými slovy: prohlásil, že nechápe své zákazníky. Oni zase nechápou, proč za kávu v utratit rozpočet okresu. Nechápe ryby – ale chce je lovit.

Předák služby, co teče přes satelitní talíře, sestavil manuál, co všechno, kde a kolikrát musí ve svém krámu nalepit, vystavit a zavěsit prodejce, který by rád nabízel onen vznešený brand. Víte jak vypadá krámek, kde prodávají antény a satelity? Jako brloh vašeho ajťáka, včetně odéru. On nevěděl. A nedostali jsme ho tam.

Jistě, z výzkumů se o chování potenciálních zákazníků dozvíte leccos. Ale jít k rybníku, do mokra a nad ránem – to dá víc než studie deseti sociologů.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: