MSM 59: Sladké sliby

Jedno nejstarších reklamních přísloví říká „Slibem nezarmoutíš.“ Ano, zprvu určitě ne. Nedávno jsme zasekli u potenciálního klienta. Dal nám za pravdu, že v jeho nabídce spotřebitelům je nelogický rozpor, který ztěžuje pochopení toho, co vlastně mají udělat. Nicméně prohlásil, že to máme nějak upravit, aby to nevadilo.

Už tu byly čtyři agentury, a každá řekla, že to nebude žádný velký problém. „Jste snad profesionálové, tak to nějak vyřešíte!“ Vyřešili jsme to zdvořilým rozloučením.

Kolikrát se děje, že ze zadání trčí už na první pohled jasně patrný nepoměr mezi prostředky a cílem. Třeba mezi rozpočtem a obchodním výsledkem, kterého by měla kampaň dosáhnout. Nebo výsledek dané komunikace spoléhal na nereálná očekávání, co se mezitím na trhu udá: „Chceme letos prodat jeden a půl tisíce mašin.“ „Ale trh jich rok co rok absorbuje nejvýš tisícovku?“ „No, podle nás by to letos mohlo být konečně víc!“

A v tendru zúčastněné týmy se tvářily, že slibem nezarmoutíš. Čile se pustily do krásných obrázků, do lechtivých head lines, žádné nepříjemné otázky. To nebude problém!

Jenže některé limity se opravdu nedají obejít. Když někdo přijde a slíbí, že vám za kovovou padesátikorunu z nedaleké restaurace přinese plato humra na másle, je to stejné, jako když vám odkýve, že s podprůměrnou investicí obrátí jedním vrzem trend v dané kategorii – a pak už bude navždy dobro a slunečno. Jak hlásal web jedné obskurní, už pro nenaplnění rozpuštěné partičky: „Dopad zajištěn!“

Zprvu sladké sliby fungují. Kdo by je neslyšel rád, snímají rozechvění a obavy. Jenže na konci je trpké zklamání. Komunikace proběhne. Nic se nestane. Peníze se utratily. Humr nedorazil. Dopad nezajištěn.

Jen párkrát se mi stalo to neuvěřitelné zadostiučinění, když se ozval ten, který nás v zubech vyprovodil ven, a přiznal: měli jste pravdu. Byly to jen sladké sliby.

Nezarmoutíš, nenaplníš.

2 komentáře to “MSM 59: Sladké sliby”

  1. eweliyi Says:

    Kysela kava, sladke sliby… budou i dalsi chute? 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: