MSM 64: Nesahejte na to

Ten vtip je starý a umolousaný, obvykle ho mají ajťáci píchnutý někde v serverovně: „Funguje to? Tak na to nesahejte!“ Možná že by stálo za to ho vyvěsit i v marketingových kancelářích. To nutkání povrtat se v úspěšném produktu nebo službě! To tiché našeptávání – už dlouho jsme neinovovali, už nás to nudí.

Trnu, když se vývojáři mého oblíbeného prohlížeče zase jednou rozhodnou, že co bylo vlevo, dáme nahoru, tuhle funkci rozdělíme na dvě kliknutí místo jednoho, a tuto featuru, co nás odlišovala od konkurence, konečně zrušíme. Však oni si zvyknou. A než přestanou nadávat, změníme to zas. Nemyslete si, není to skuhrání shrbeného předdůchodce, kterému se už nechce učit novým věcem. S výjimkou teenagerů a úzké skupiny hračičků většina spotřebitelů nerada znovu nastudovává věci, které už rutinně ovládala. Trnu, až se inovatéři zmocní třeba osobních automobilů. Proč by se zatáčení nedalo ovládat pákou a rychlosti pedálem? A vstup do vozidla shora se na tancích přece taky osvědčil.

Znám jednu firmu, kde hesla „Nesahej na to“ berou vážně, ale zase trochu jinak. Ta společnost už léta vyrábí výborný výrobek, v nijak sexy segmentu, ale stále se prodává skvěle. A tak na něj nesahají. Výborně, chtělo by se říci. Jenže oni na něj nesahají tak důkladně, že ho ani nijak nepodporují, ani se nechystají na dobu – možná vzdálenou –, kdy jeho životní cyklus skončí. Výnosy z tohoto poctivého vehementu jdou totiž na vznešenější cíl: majitel firmy touží uspět na úplně jiném poli, v rychloobrátkovém zboží. V kategorii, jež je sexy, ale také naprosto přeplněná, ukřičená velkými značkami. A tam, souvisle, silně a marně rozfofrovává to, co jinde vydělal. Ti, kdo v jeho managementu odpovídají za nudný výnos, jsou odstrkováni, zato ti, co provozují sexy prodělek, jsou drbáni pod bradičkami.

Nesahejte na to, když to funguje. Ale starejte se o to.

S čím si budete hrát, až to fungovat přestane?

Jedna odpověď to “MSM 64: Nesahejte na to”

  1. Radek Says:

    No, vzpomínám si, že výrobci jednoho auta ho (kdysi) obdařili hranatým volantem, aby to hezky ladilo s hranatou přístrojovkou..

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: