MSM 65: Sluneční bouře

Při pohledu na oblohu to dnes nevypadá, ale je tam. Slunce. Hvězda. Občas vyroní více energie než třeba, a může nastat sluneční bouře, která přeruší komunikační linky, oslepí satelity a vůbec izoluje vše pracně spojené. Je paradoxem, že v korporacích, usazených v pohodlných klimatizovaných kancelářích, kde nepoznáte střídání denních či ročních dob, zuří slunečné bouře v podstatě imrvére.

To sedíte v meetingu s místně příslušným marketingovým manažerem. Odcházíte ven, do světa, kde prší, s dobrým pocitem a s ujištěním, že výsledek schůzování bude zaslán vyšším místům. Dlouhá pauza. Pak přijde odpověď, která odpovědí není. Místní manažer o voze, nadřízený štáb o stádu koz. Je svolán summit, že si to všechno vysvětlíme. Po šestihodinovém maratonu monologů se věc zdá být jasná. Projekt se dál připravuje, do toho však vpadne další amnézijní hlas shůry. Nový level, ke kterému se evidentně předchozí zprávy nepropracovaly, mezitím jinde kutal na jiném s jinými. Na něčem, co se s naším vylučuje. Jsou rozeslány nové depeše, ale sluneční bouře jich zjevně většinu požírá. Projekt stojí, lidé schůzují.

Pak se stal zázrak. Kdesi někdo moudrý nebo zoufalý vydal povel: „Tak si to tam udělejte po svém!“ Zajásal jsem. Ale sám. Manažeři na sebe bezradně koukali. Matrix se zasekl.

Podle Parkinsona nastal soumrak samostatnosti v objevování světa i podnikání s rozvojem komunikací. Dokud jedinou spojnicí královského dvora s koloniemi byl zapečetěný balíček listin, doručený kapitánem obchodní lodi, měli místní guvernéři iniciativu a volnost. Loupili cizí území, uzavírali aliance, věšeli piráty – a dvůr si to přečetl až o tři měsíce později. S rozvojem pošty a telegrafu se ze samostatných výbojných místních vladařů stávali úředníci. Razítka. Hlásiči událostí. Vyplňovači tabulek.

Zdálo se, že horší už to nebude. Dokud nepřišly sluneční bouře.

Spojení přerušeno, ale místo guvernéra jen chodící razítko.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: