MSM 70: Na blind

Bylo to brzo po Listopadu. Rychlomanažeři bývalých státních podniků se předháněli v iniciativě. Doba byla těhotna očekáváními. Jeden wannabe magnát na tiskovce představil poradce až z Ameriky a prohlásil, že jeho výrobna kolejových vozidel dramaticky vyšlápne na tamní trh tramvajové dopravy. Neměli to připravené.

Poradce zmateně koktal, že to bude nesnadný úkol, vzhledem k  faktu, že v naprosté většině amerických měst, pokud je vůbec kdy měli, tramvaje zrušili. Pěkný dobový bizár!

Pan ředitel to prostě zkusil na blind. Stejně jako tuhle bývalý špičkový hokejista, jenž se rozhodl, že na trhu s energetickými nápoji vydělá zpátky ten majlant, co prodělal se sportovními oděvy. Po roce je zklamán, protože trh je přeplněn a – nastojte! – vedoucí značky mají leckde monopol. Nejede to, jak očekával. Na blind.

Výrobce nás požádal, ať vydumáme, jak to udělat, aby spotřebitelé kupovali jeho zamilovanou řadu dezertů. Byl o ní přesvědčen, že by ji lidi měli chtít. Oni však zjevně nikoli. Optali jsme se, jak si své přesvědčení ověřil před vstupem na trh. Neověřil. Prostě věřil.

Jasně, všichni rádi čteme příběhy o štěstěnou pocelovaných mladých mužích s drzými čely a dávkou charismatu, kteří nic netušíce vtrhli do podnikání a přestavěli tak celé obory. Protože o ostatních, kteří vtrhli a byli odvrženi, se nepíší pěkné knihy, ani o nich familiárně nehovoří obluzovači z infoproduktů.

Ovšemže není povinnost prostudovat si trh, kam chci vstoupit. Prozkoumat duše a srdce potenciálních zákazníků, jejich očekávání, tužby a předsudky. Klidně mohu vyvinout produkt, zabalit ho – a ztečí poslat do světa.

A mohu to udělat, pokud na to mám, třeba desetkrát po sobě. Jen bych se měl připravit, že v nejlepším případě se jeden produkt jakž takž chytne. A já si budu mnout ruce ve skladišti, přeplněném zbývajícími devíti. V horším případě mi nezbyde ani ten sklad.

Je to takový luxusní blind-test.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: