MSM 78: Česko je hezko

Spotřebitelé by chtěli české výrobky – a tak se jim jich dostává. Za každou cenu. Adjektivum „český“ se objevuje i na plechovkách s ananasovým kompotem. Kam to dojde, je jasnější než ryzí česká vodka: stane se z toho ptydepe, stejně jako se stala z „garance nejnižší ceny“ i podivné fráze, kterou si překládám jako „bez prezervativů“.

Kaufland, řetězec, který by – už vzhledem ke svému ó tak ryze panslovanskému jménu měl být poněkud opatrnější v naskakování na rozjetý vlak velkočechismu – si najal Čechomor (až teď jsem pochopil, co tam znamená to „mor“), a rozfolkoval se odvážně k ryzímu češství. To, že jeho kreativci ani nevědí, kam na národní vlajce ve vertikální poloze patří která barva, je už jen jakousi třešničkou na upoceně marketingovém koktejlíku.

Má to u nadnárodních společností jeden problém: internety ani distribuce televizních kanálů nejsou opatřeny hradbami.

A tak vedle kampaně „Z lásky k Česku“ můžeme současně vidět sousedskou kampaň „Z lásky k Slovensku“. V Moldávii je jistě ve stejné době zamilovali do Moldávie. A v Tatarstánu – hádejte, co by je napadlo? Už jsme to kdysi zažili, s jiným brandem, ještě za federace. V češtině to u toho koncernu bylo „Z darů naší země“, u podtatranských bratří „Z darov zeme“.

No, nechme nadnárodní značky. Ale vzpomeňte si na ryze českého otravu Alzáka. Tomu byste asi češství uvěřili, ne? A vidíte, takhle vás zradil!

alzák

A takhle je to se vším. Pokud zítra vypukne vášeň pro křížkové vyšívání, bude křížkově vyšívat. I u firmy specializované na výstavbu betonových mostů.

Česko je hezko, ale nemusí být všecko.

2 komentáře to “MSM 78: Česko je hezko”

  1. hana sheala Says:

    Bez prezervativů for the win!

  2. Anonymní Says:

    Kvákavec zelená! Co na něm kdy bylo českého? Fujtajbl vlezlej!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: