MSM 83: Předehnat a zničit

Jakýsi odborník na weby učí svá auditoria, že nejvyšším cílem brandingu je, aby nebyla žádná jiná možnost než vaše značka. Tato horečka není vzácná! Jistý manažer oznámil, že naplněním jeho mise v čele značky bude „předehnat a zničit konkurenci“. To už zkoušel jeden plešatý propagátor kukuřičky. Nepovedlo se.

Potíž je v tom, že Pán Bůh nesnáší monopol. Kromě toho svého. Jakmile se k němu nějaká značka byť jen přiblíží, něco se stane. A teď nemluvím o náhlém výronu technologického pokroku, který promění vzhled i hranice kategorie či celého oboru. Nehovořím o hloupých rozhodnutích arogantních managementů, zaslepených svým skoro-totálním vítězstvím, která dokážou spolehlivě položit velké korporace. Stačí, že se něco změní ve vnímání spotřebitelů.

Zažil jsem to při práci pro jednu značku tzv. ikonickou. Na počátku byli jejími představiteli borci, sportující v disciplínách, u kterých – jak se aspoň mně zdálo – spočívala většina vzrůša a srandy v tom, kolik účastníků si zlomí klíční kost nebo otřese mozkovnou. Byli nesmírně loajální. Mít na přílbě nebo čepičce logo značky, to pro ně bylo jako nosit podvazkový řád.

Brand sílil, produkt dobýval vítězství za vítězstvím. Svět byl už skoro jejich. Až se to nevyhnutelně jednoho dne stalo: na deváté jamce posh posh golfového hřiště se objevil jejich billboard. Logický vývoj. Jenže právě někdy v té době si začali předáci značky stěžovat, že ti mladí už nějako nejsou, co bejvávalo. Příliv bezstarostných pošuků a držkopádných nových sportů prý už vyschl.

Ale kdeže! Zatímco značka rostla k mainstreamu, k hranicím vesmíru, pro nejmladší excentriky už to byla záležitost jejich taťků. Těch směšných kašparů. Našli si jiné, své garážové sporty, atributy i značky. Ve chvíli, kdy se svět jeví být na dosah, něco se přihodí.

Začal nový cyklus. A pokud garážovka cestou nezahyne, dřív nebo později se v ní vylíhne manažer, a nedlouho na to v jeho mozku svůdná myšlenka:

Předehnat a zničit!

Jedna odpověď to “MSM 83: Předehnat a zničit”

  1. Rostislav Oboňa (Stary Mrzout) Says:

    🙂 Ten brand mi připomíná jednoho pána z jedné firmy, který nás tuhle navštívil. http://www.zeitung.cz/ospaly-dallas-xv-brendokoti/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: