MSM 85: Ukázková reklama

Představte si inovaci ve výuce. Chirurg už nebude svým medikům nic vysvětlovat. Prostě je rovnou zavede na sál a mlčky předvede, jak operuje. Právník odvede studenty k soudu a posadí je do kouta. Mistr instalatérský před zraky učňů zručně rozebere a zpětně spojí odpady. Studium bude prostě probíhat pohledem na toho, co to dělá správně. Ostatně korejští diktátoři takhle upřeně koukají na práci už léta – a všichni vidíme ty pokroky.

Jak se zdá, v reklamě už se to nějakou dobu šíří. Chceš-li bazmek prodat, ukaž uživatele, jak ho s uspokojením používá. Ať se u toho pokud možno usmívá. Nejlépe obklopen podobně rozjuchanou rodinnou tlupou, nejde-li to, pak tlupou kamarádskou.

Už vás slyším! To je přece správně, ukázat, jak se produkt užívá, namítnete.

Problém je, že to spotřebitelé většinou dobře vědí. Přesto jim ukazujeme, jak se sušená polévka zalívá vroucí vodou, jak celá rodina kol stolu ten zázrak ochutnává, jak se přímo rozplývá. A on chudák přitom dobře ví, jak to chutná – a že mu to nikdy slastný úsměv na rtech nevyloudilo. Lidi v reklamách kroutí volanty, ženy pojídají sladkosti z balení, která jsou oloupnuta jen tak, aby logo zůstalo plně čitelné. Při reklamách na služby, které nejsou viditelné, namísto používání vidíme laskavá a přátelská posezení v bankách, pojišťovnách a jiných penězosajích. To všechno známe, protože jsme to mockrát zažili.

Ono je prostě jednodušší dramatizovat, jak si spotřebitel užívá daný produkt, než dramatizovat to, co dělá reklamu reklamou: příslib plnění nějaké jeho potřeby. Instantní polévka? Je snazší ukázat spotřebitelku v orgasmu, než najít způsob, jak předehrát příslib milé pauzy v práci. Je snazší natočit klienty s chápavým poradcem v bance, než nějak přesvědčivě předat příslib splnění dlouholeté touhy: aby ti manželé mohli konečně mít v bytě kousek místa pro sebe.

Ukázat je snazší než prodat příslib.

Ukázková reklama. S ukázkovým dopadem.

Jedna odpověď to “MSM 85: Ukázková reklama”

  1. hrboticky Says:

    Aneb ideální reklamou např. na chlast je nikoliv nalitý panák na stole, ale ukázka šťastně nalitého konzumenta pod stolem 😉

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: