MSM 87: Ubavíme tě!

Pokud jste teenageři, řeknou vám to nějak takhle: „Rozjeď zábavu s…“ Jméno značky doplňte libovolně. Pokud jste starší, povel bude znít méně infantilně, ale pořád jasně: „Bav se s…“ Bav se s kteroukoliv značkou! Jedno z nejčastějších klišé v marketingové komunikaci.

Chápu, proč by marketéři byli rádi, aby junioři, pijící ovocný nápoj s kysličníkem, u toho juchali. Ale nechápu, proč bych měl pít bublinkaté nealko proto, aby byla zábava. Obvykle ho piju kvůli žízni, osvěžení, chuti. Ovšemže přeháním, jednou se syceným nápojem zábava skutečně byla. To když ho můj společník otevřel v autě, teplý a natřesený, a… Smáli jsme se mu až do Brna.

Nejčerstvěji jedna značka vyhrožuje „Bav se kávou!“ Ve skutečnosti na stejnojmenném webu naleznete pár receptů, čtyři omyvatelné blogposty a soutěž o nějaký kelímek a balení kávy. Je to milé, ale do mé představy o zábavě to má jaksi daleko.

Nejen to, jiní po mně chtějí, abych se bavil při nákupech, a při tomto trendu očekávám, kdy budu žádán, abych se bavil u sjednaného pojištění.

Je to stejné jako s láskou, o kterou už jsem se tu otíral. Když nevíte jak dál se značkou, někoho napadne: chtěli bychom, aby naši značku lidé milovali. To se může stát, ale až jako výsledek vztahu se značkou a spokojenosti s plněním příslibu, který dává. Spousta chytrolínů tedy zvolí zkratku. Takže aby nás milovali? Tak jim řekneme, že nás milují!

A se zábavou je to ze stejného eintopfu: chceme, aby se spotřebitelé bavili, užívali si legrandu. Proto jim řekneme, že už se tak děje. Je to svůdné: prostě ukážeme rozjuchance a napíšeme „Bavte se s našimi sušenkami!“ Přidejme packshot a velké logo. Úspěch zajištěn. Přece to musí být pravda, když to říkáme! Je to mnohem pohodlnější než opravdu zkoumat, jaké motivátory vedou k nákupu našeho produktu, jaké přísliby chce spotřebitel slyšet a jaké potřeby si jím splnit.

A tak se tady bavíme. A spotřebiteli dáme jasně na vědomí: ubavíme tě k smrti!

2 komentáře to “MSM 87: Ubavíme tě!”

  1. Jarda Says:

    ad pojisteni – Ceska se snazi vnutit dojem, ze neni nic zabavnejsiho nez nastavovat zivotni pojisteni. To by zaslouzilo nejakou zvlastni cenu za uchylnost.

  2. Miles.D Says:

    Představa, že tento model bude na spotřebitele fungovat, je skutečně naivní. Každé malé dítě přece ví, že hra se stavebnicí/deskovkou/panenkou není ve skutečnosti nikdy tak zábavná, jako vypadá na obrazovce. A všichni si ten pocit zklamání odnášíme do dospělosti.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: