MSM 95: Autentické zdání

Jak to bývávalo jednoduché: produkt se vyráběl poblíž, mnohdy před zraky cílové skupiny. U místního ševce nebyl problém s autenticitou. Smrděl opravdově. Místní pivaři pili pár století mok, u něhož věděli, kdo z bližních se na varu podílel. Všechno bylo dokonale autentické, až po ty potkany okolo.

Inu, odcizili jsme se. Co nosíme, sešili v Číně, co jíme, chutná taky tak. Kdejaký hipster vám vysvětlí, že je to špatně a že máte opustit svou komfortní bublinu. Vytrestat se nošením píchavého plnovousu, jízdou na zvetšelém piciglu a popíjením férových lokálních výluhů.

Zrodil se úžasný byznys: prodáváme autenticitu. V pivovaru je nutno kromě aseptické produkce umně se popasovat s naučným turistickým programem, který návštěvníkům ukáže autentickou výrobu piva – jak vypadala tak před sedmdesáti lety. Renovují se staré varny a spilky. S velkým obdivem se ochutnávají speciality, které by tehdejší spotřebitelé vylili do prvního kanálku.

Jinými slovy, nabízíme zdání autenticity. Už ji nikdy nenajdeme, ale v lokálně férové limonádě ji dokážeme prodat dál. Mezi správně náplavkovou tekutinou a středověkou krčmou pro turisty není rozdílu: dělají, že jsou, co nejsou a nikdy nebudou.

To je legitimní obchod se zážitky. Před lety klient pozval mě a kolegy k účasti na teambuildingu. Těmhle aktivitám se obvykle vyhýbám, ale tehdy se nepodařilo. Bohu díky, protože jsem uviděl nezapomenutelné: dvacatero nadějných manažerů se předhánělo ve frontě, aby si mohli pár minut zabagrovat na autentickém bagru a rypadlu. Samozřejmě, že jejich zážitek nebyl autentický, to by tam nebyl instruktor a zdravotník (tehdy byli ještě manažeři cenní), taky nekopali autentickou strouhu, ale přesto jim tváře zvážněly chlapáckým odhodláním.

Prodávat zdání je závažný úkol. A nejvíc mě pobaví, když ti, co si ho rádi a nadšeně kupují, někdy osočí reklamu, že právě ona ho prodává.

Kdeže! Zdání je autentický produkt.

Jedna odpověď to “MSM 95: Autentické zdání”

  1. Karel Says:

    nemusíte sdílet jeho životní postoje, ale že je jedním z nejzkušenějších odborníků v naší zemi… o tom prostě nikdo nemůže pochybovat

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: