MSM 98: Pod cizí vlajkou

Máme za sebou takzvanou událost. Jedna z největších značek mainstreamového piva se rozhodla ukázat, že není žádné máslo. Použili starou techniku, kterou se překlápějí hospody pod novou značku: konzumace pod cizí vlajkou.

I v reklamě se to hrálo už tisíckrát, naposledy tuším Coca-Cola vs. Coca-Cola Zero: koukni pod nálepku, překvapení! Trumbero, kulový poznáš, co vlastně hltáš!

Plzenští to dotáhli až germánským způsobem, nechyběli notáři, dokumentaristé, falešný pivovárek, prostě Operace Lžipatron se vším všudy. Na ohledání výsledků a následků je brzo, ale první reakce nasvědčují, že spontánní, osvobozující smích cílové skupiny, „to jste mě teda dostali, vy kujóni,“ doplněný plácáním se do kolen, jaksi nenastal.

A přitom spotřebitelé mají rádi, když jsou hrdinové v reklamách oklamáni. Když je oklamán kdokoli, jen ne oni sami.

Vzpomněl jsem si na starou kampaň kávy Red Mountains. Její příslib byl jednoduchý: tak skvělá instantní káva, že ji trumberové nerozeznají od mnohem dražších, filtrovaných. Hostitelka se vždycky vytratila, a zatímco chystala obyč rozpustnou zalejvárnu, vydávala u toho zvuky, jako by se přefiltrovávala káva onačejší. Samozřejmě s radostnou pointou: neználci si pochvalují, jak skvělou kávu dostali.

Cítíte drobný rozdíl? Coca-Cola Zero i Lžipatron ukazují potenciálním spotřebitelům, že za trubky jsou právě oni. Vidíte, nevíte! A následuje patřičně povýšené poučení. Jednou, že kola bez cukru chutná stejně jako originál, podruhé že zdání klame.

Oproti tomu dávní tvůrci kampaně na kávu využili starého existenciálního hesla: idioti, to jsou ti druzí. A my, diváci, možní spotřebitelé, jsme pozváni mezi zasvěcené, spolu s nimi si šuškáme a smějeme se do dlaně – podívejte, jak jsou někteří jiní lidé hloupoučtí.

První příklad mě shazuje, druhý vtáhne do jedné party se značkou.

Mám-li s někým plout pod cizí vlajkou, chci být za piráta, ne za pindíka.

2 komentáře to “MSM 98: Pod cizí vlajkou”

  1. jan Says:

    Jen k doplnění. Pivo vydávané za lžiPatrona byla sice desítka G, ale nefiltrovaná. Je to prostě zcela jiné pivo než eurosračky typu gambrinus deset, který se pít opravdu nedá. Což je ještě větší faul, než celá reklama.
    http://www.mediar.cz/gambrinus-k-reklamni-finte-na-vse-dohledl-notar/

  2. Monitoring textů nejen o copywritingu - Nejlepší Copywriter Says:

    […] (Krásné slovo, které jsem už dlouho neslyšel. Díky, Viléme.) Bigvilik`Brand Building Blog: MSM 98: Pod cizí vlajkou (Vilém […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: