MSM 100: A o tohle bojujeme

Miluju situaci známou ze sociálních sítí. K někomu dojde odkaz, on ho ani nepřečte, upřímně často ani neotevře, a jen na základě řvavého titulku ho v rozrušení rozešle dál. Známá technika head lines, ve kterých je něco přepáleno, zatímco v textu samém pak pro sichr sichrovič oslabeno různými prý, možná a údajně.

Ale titulek mezitím zabere na mnoho dalších, a tak se virvál šíří. Nedávno jsme to zažili s články, podle kterých EU zakáže fotografování v ulicích. To byl fofr! Kdyby to doplnili, že EU zakáže fotografování v ulicích všem kromě Romů a imigrantů, asi by to sdílelo celé Česko.

Nemylme se, nejde jenom o prosťáčky a vášnivé šiřitele pravd o iluminátech, očkování a usrkávání sava. Občas to udělá každý. A nemusí jít jen o přepálené titulky, i pravdivé zprávy se vracejí jako hoax. Je to pár týdnů, co se sítě začaly dojímat nad smrtí úžasného okatého Paula Newmana. Asi pro velký úspěch, protože velikán odešel Léta Páně 2008. A pak se to letos zase k někomu dostalo a on, aniž by dočetl ba otevřel, to s dojetím poslal dál. Přitom to šířili velmi vzdělaní lidé, kteří by si mohli nejasné deja vu uvědomit a ověřit. Neověřili. Prvotní impuls byl rychlejší a mocnější.

Tohle všechno vám kdekdo odsouhlasí a radostně se s vámi posměje nad bloudy. Až do okamžiku, když mu oznámíte, že přesně stejnou pozornost a racionálnost věnují jeho značce, jeho kampani, jeho agendě. Že máme přesně ten jeden impuls, abychom něco dostali do hlavy a srdce. A že pokud ho nevyužijeme, jsme ztraceni.

Mysl nebude nic domýšlet, mysl nebude nic ověřovat. Mysl má tolik práce se všemi těmi podněty z okolí, že nás ráda přeskočí a zapomene. Přesto se stříhají veledlouhá videa s dlouhými předehrami, plánují několikakrokové kampaně, chystají virály, kde dneska zařvu BUM! a až napřesrok zašeptám, to jsem byl já.

Smiřme se s tím, máme pár sekund mezi EU, zakazující chůzi po ulicích, a třetí smrtí Paula Newmana.

A o tohle málo bojujeme.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: