MSM 103: Posílejte k nám lepší lidi!

(Věnováno panu Adentovi, co si to objednal)

Italský ministr kultury a turismu Dario Franceschini je dozajista čtverák. Posteskl si, že úroveň britských turistů neodpovídá náročným měřítkům. Že Itálie stojí o kultivovanější poutníky, kteří by přijížděli za uměním, hudbou a gastronomií. Místo toho se objevují opilci, řvouni a poškozovatelé památek. Uzavřel to tím, že se Itálie soustředí na elitní turisty. Jak, to už neřekl.

Pobavila představa uniformovaného příslušníka kulturnědědické policie, který rozdává bandě východolondýnských rowdies testy o antické kultuře, renesanční lyrice a památkovém místopisu Říma, přičemž hříšné shromažďuje a vrací do barbarské vlasti! Zvlášť zabedněná individua dostanou černý punkt do pasportu, a sbohem, už ani Mezzogiorno!

Ani omylem! Itálií i jinými zeměmi se budou valit hordy přiopilých red necků v tričkách fotbalových klubů či účastníků stag party. A kdo chce ochránit sochy, bude k nim muset postavit zřízence.

Lepší lidi! Soustřeďme se na elitu! Věčné sny prodavačů čehokoliv. Pan ministr by se asi převelice bránil, ale z jistého úhlu pohledu je jím i on. Prodává nabídku Itálie coby turistické destinace.

Každý prodavač může do jisté míry ovlivnit, kdo mu bude chodit do kvelbu. Obrací se k určitým cílovým skupinám, upravuje pro ně nabídku i tonalitu. Ty z jeho hlediska správné se snaží podporovat, ty, kteří mu příliš nevyhovují, v nabídce i komunikaci ignoruje. Obvykle si obě strany po pár srážkách vyhoví a jdou si z cesty.

Ale nikdy to nefunguje tak, že si vysníte ideální klientelu, tu oslovíte, přilákáte, a zároveň odmrštíte všechny ostatní. Možná – a to bude největší úspěch – zvýšíte poměrné zastoupení těch pro vás žádoucích. Jenže ani oni nejsou homogenní skupina. Urvat soše paži může i syn primátora, nejen fotbalový výtržník. A noční klid ruší multimilionáři stejně talentovaně jako banda montérů na rozlučce se svobodou.

Lepší lidi nejsou. Poohlédněte se na jiné planetě.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: