MSM 110: Oddané převraceti

Není nic dražšího. Totiž je. Tunel Blanka a kosmický výzkum. Ale hned poté přichází komunikační strategie, jež má oddané stoupence: špatného (čti cizího) na dobré (čti naše) převraceti.

Tuhle to zkusili marketéři britského Samsungu. Obrandovali hostesy obého pohlaví a vyslali je vstříc dlouhé frontě, toužící po novém iPhonu, před Apple Store na Regent Street. S praporci, velebícími naopak bazmek své značky. Aby byli lstivější než pověstní Afghánci, rozdávali znaveným frontovým čekačům polštářky, láhve vody a další drobnosti, vše ovšem opatřené hashtagem (nebo hahatagem, záleží na úhlu pohledu) #NextisNew. Upřímně, byli prohlédnuti, ignorováni a odraženi. Waterloo hadr.

Neúspěch akce byl předvídatelný, odpovědní marketéři se ovšem hájí tím, že šlo o bold statement. Nešlo. Byla to jen marná snaha.

Připomnělo mi to podobné požadavky některých velmi bold statementových zadavatelů: přesvědčte oddané masožrpouty, ať si jdou k nám vyzkoušet chuť vegetariánských buřtů! Proč by tak, pro živého Boha, měli činit? Přesvědčte Sparťana, aby si koupil sešívanou mikinu! Kofolistu, aby k RC Cole přešel! Vážně?

Jednou jsem byl označen za negativistického. Klient – výrobce alkoholu – chystal společnou akci s výrobcem nealka. Zástupce nealkoholiků byl natolik bold, že rozvedl zadání do úžasné věty: “Potřebujeme takový stojánek na stůl, že přesvědčí těžkého pijáka piva, aby si dal místo těch svých jedenácti několik našich likérů s limonádou.”

Řekl jsem “Ano, máme řešení: ve stojánku bude několik stokorun, a dá-li si někdo koktejl, ihned jednu dostane.”

Přípravou promo kampaně byli pověřeni jiní, snaživější a pozitivnější. Kampaň proběhla s předpokladatelným nevýsledkem. Byli prohlédnuti, ignorováni a odraženi. Waterloo hadr.

Oddané převraceti je nejméně efektivní práce s cílovými skupinami. Až na tom budete tak dobře, že na světě nebudou nerozhodnutí, váhající a nespokojení, dejte se do toho!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: