MSM 112: Výprodej sounáležitosti

Jsou to divní lidé, ti ostrované. Svého času rozšířili, krom armády v červených kabátcích a čaje, po obou polokoulích systém internátních škol a s ním – jako vedlejší produkt – i hru s podivně šišatou mičudou a pro středoevropany až podezřele ukázněnými pravidly. A teď má rugby zase jednou svátek, mistrovství světa.

Příklady marketingového šílenství se ovšemže nevyhýbají ani tomuto sportu: k akci se pokusila připojit snad každá značka, zaměstnávající aspoň jednoho rugbymila. Až sem to připomíná u nás populárnější hru s míčem kulatým, ovšem o mnoho šišatější kulturou, kterou vzorně demonstrují jména jako Sepp Blatter nebo orgán Pelta.

Rozdíl byl v přijetí fanoušky. Ve střední Evropě to projde i značkám, které na nějaké sportovně marketingové události parazitují přímo ohavně. Pozor! Nehovořím tu o parazitování ve smyslu právním, to ať si ohlídají šiky právníků, které kolem mistráčků, olympiád a šampyjonátů odkudsi vypochodují. Jde o parazitování značek, které na dotyčný sport a jeho subkulturu už dlouho dlabou, ale pohled na davy fanoušků v národních barvách je vede k žádostivým myšlénkám.

U nás to procházívá. Oproti tomu pokus ostrovního výrobce mražených pizz přiblížit se srdcím a žaludkům fanoušků skončil neslavně. Vůbec se nehrnuli k akční pizze s motivem rugbyového míče, právě naopak: na sociálních sítích firmě dali co proto. Zejména tvar šišatého míče, tvořený na korpusu pizzy naskládanými salámy, je vedl k poměrně neslušným přirovnáním.

Skončilo to ostudou. A pokus značky navázat nějakou sounáležitost se svými spotřebiteli, spiklenectví těch, kterým na rugby záleží, dopadl neslavně. Utopil se ve výprodeji emocí.

Mimochodem, skutečným výprodejem skončil i oficiální eshop anglické rugby reprezentace. Bez zbytečného sentimentu. Jakmile se ukázalo, že čtvrtfinále bude bez nich, šly ceny dresů a mávátek dolů.

Tady měl výprodej sounáležitosti smysl: vy ne, tak ani my ne. Fair!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: