MSM 116: Věrným splníme

Však známe touhu marketérů: nahnat všechny do houfu a okroužkovat. Kachny! Totiž spotřebitele! Od té doby, co byly vynalezeny kouzelné kartičky, je toto nutkání snadněji ukojitelné. Kde jsou doby, kdy kartičky sloužily k odměňování věrných, získávání vrtkavých a zkoumání nerozhodných.

Poslední dobou slouží k odstrkávání druhořadých: máme dobré služby? Máme. Ale jen pro naše privilegované. Pro naše věrné. Oškartkované. Těm splníme. Chtěli byste, abychom vám nezapřeli, když si u nás koupíte pračku a zašantročíte účtenku? Ale prosím, beze všeho, řekne sluchátko. Pokud se nám ovšem zaregistrujete mezi (p)oddané a prozradíte nám na sebe všechno všecičko. Nemáme se párat s reklamací a drobnou blbost vám máme vyměnit na počkání? Bez plastového obdélníčku to nepůjde! A to je to aspoň zadarmo, stačí jen podepsat.

Jsou však i veselejší nabídky. Slibujeme v reklamě doručení do hodiny? Výborně, pořídíte-li si naši Kartu Mocných Výhod, svůj slib dokonce dodržíme. Navíc vám to přivezeme zadarmo. Ale protože žádné zadarmo není nadarmo, zaplaťte nám nejdřív za onu kouzelnou kartu. A nemáte-li ji? Inu, pak je to s tou hodinou prosté: slibem nezarmoutíš!

Věrným splníme, ostatním slíbíme.

Abychom si rozuměli, nemám nic proti segmentaci zákazníků. Kdo si koupil business class, bude sedět na širším a možná dá i loket vedle těla. Ale doletí ve stejné minutě, kdy prostý plebs. Pokud aerolinky slíbí, že do hodiny budou na místě, nepošlou tam nejdřív předek s lepší sortou – a až pak, pokud čas dovolí, i zadek s economy. Neslíbí vám, letíme do Timbuktu, ale jen když si nad Středozemním mořem připlatíte za Kartičku Śťastné Destinace, jinak se ještě uvidí, kam doletíte.

A tento rozdíl chápou i spotřebitelé. Rádi si připlatí za lepší servis, za milejší pindy okolo, ale ne za to, že opravdu splníte příslib. Ten musí značka splnit všem. I neoškartkovaným. Jinak lže.

Věrným splníme, ostatním slíbíme, vnímavější naštveme.

Za příplatek.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: