Tohle zvolání už jsem párkrát slyšel, a vždycky vlastně potěšilo. Znamenalo, že jsme udělali něco, co zároveň zaujalo, pobavilo – a trochu vyděsilo. Jestli to jako není moc, jestli to jako není už za hranou, zakázané, neetické, nedoporučené komitéty a etickými kodexy. Že to šlo proti srsti.
Je to velmi účinná technika! Pokud víte, jak s ní zacházet. Stačí najít společensky citlivou strunku, brňavku národa, neuralgický bod cílové skupiny – a ťuknout. Pokud to uděláte správně, ti dobří (vaše cílová skupina) budou reagovat zmíněným výkřikem a ti nehodní se odborně pohorší. V ideálním světě budou své pohoršení šířit a tak dále bavit cílovou skupinu vaší značkou. Profit zaručen!
Taková je šedá teorie. Zelený strom života vypadá jinak: máš pivo, ukaž babu s holou kůží. Dumáš, jak prodat náčiní? Nahoň si tam lepkavý dvojsmysl, že jako stojí a drží! Potřebuješ ukázat, jak jsi český? Ukaž polského šmelináře. A nevíš už vůbec kam dál? Z mnoha hrdel zrýmuj sprosté slovo.
A co se nestane? Nic se nestane. Nikdo nic nezvolá, nikdo se nepohorší. Ublemcaný podprůměr stává se postupně mainstreamem. Je to asi takový skandál jako minulý díl Ulice.
Snaha o provokativnost narazila proto, že se žádná provokativnost nekonala. Chcete ohromit nikoho spojením holé kůže a piva? V zemi, kde jsou pivnice s obsluhou „dole bez?“ Chcete být dvojsmyslní? V zemi, kde hlava státu, pasy sem pasy tam.
Představte si cílovou skupinu: ženy, které chtějí být sexy. Jak jim prodáte skvělou podprsenku? Stačí, když napíšete
„Hello, boys!“
Představte si cílovou skupinu: muži, městští profesionálové. Mají rádi značkové oblečení i své pohodlí. Jak jim prodáte kožené mokasíny? Stačí ukázat indiánského náčelníka a napsat:
„Ukradli jsme jim jejich zemi, jejich bizony a jejich ženy.
A pak jsme se vrátili pro jejich boty.“
Obojí je správně hříšná představa. Smí se to vůbec? Vás zavřou!
Nezavřou, nebojte se!
Ale všimnou si.
Zanechat odpověď