MSM 124: Vás zavřou!

Tohle zvolání už jsem párkrát slyšel, a vždycky vlastně potěšilo. Znamenalo, že jsme udělali něco, co zároveň zaujalo, pobavilo – a trochu vyděsilo. Jestli to jako není moc, jestli to jako není už za hranou, zakázané, neetické, nedoporučené komitéty a etickými kodexy. Že to šlo proti srsti.

Je to velmi účinná technika! Pokud víte, jak s ní zacházet. Stačí najít společensky citlivou strunku, brňavku národa, neuralgický bod cílové skupiny – a ťuknout. Pokud to uděláte správně, ti dobří (vaše cílová skupina) budou reagovat zmíněným výkřikem a ti nehodní se odborně pohorší. V ideálním světě budou své pohoršení šířit a tak dále bavit cílovou skupinu vaší značkou. Profit zaručen!

Taková je šedá teorie. Zelený strom života vypadá jinak: máš pivo, ukaž babu s holou kůží. Dumáš, jak prodat náčiní? Nahoň si tam lepkavý dvojsmysl, že jako stojí a drží! Potřebuješ ukázat, jak jsi český? Ukaž polského šmelináře. A nevíš už vůbec kam dál? Z mnoha hrdel zrýmuj sprosté slovo.

A co se nestane? Nic se nestane. Nikdo nic nezvolá, nikdo se nepohorší. Ublemcaný podprůměr stává se postupně mainstreamem. Je to asi takový skandál jako minulý díl Ulice.

Snaha o provokativnost narazila proto, že se žádná provokativnost nekonala. Chcete ohromit nikoho spojením holé kůže a piva? V zemi, kde jsou pivnice s obsluhou „dole bez?“ Chcete být dvojsmyslní? V zemi, kde hlava státu, pasy sem pasy tam.

Představte si cílovou skupinu: ženy, které chtějí být sexy. Jak jim prodáte skvělou podprsenku? Stačí, když napíšete

„Hello, boys!“

Představte si cílovou skupinu: muži, městští profesionálové. Mají rádi značkové oblečení i své pohodlí. Jak jim prodáte kožené mokasíny? Stačí ukázat indiánského náčelníka a napsat:

„Ukradli jsme jim jejich zemi, jejich bizony a jejich ženy.

A pak jsme se vrátili pro jejich boty.“

timberland

Obojí je správně hříšná představa. Smí se to vůbec? Vás zavřou!

Nezavřou, nebojte se!

Ale všimnou si.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: