MSM 127: Dobrá rada na cestu

Všichni milujeme dobré rady. Žijte zdravě. Myslete pozitivně. Nebo aspoň: myslete. Kupujte výhodně. Inspirujte se u úspěšných. Mejte si nohy!

Přečetl jsem si blogpost, který radil živnostníkům a malým podnikatelům. Poradil jim nebetyčně. Prý se mohou inspirovat Applem:

1. vytvořte skvělý produkt

2. poskytněte skvělou zákaznickou péči

3. nezůstaňte stát na místě.

Genialita této rady se rovná staré dobré historce, jak hudební kritik pomohl Beethovenovi: udělej působivé hlavní téma, radil, napiš to hutně, ať tam není ani jedna nota zbytečná, a ono téma rozviň do působivého konce! Beethoven, osvícen, napsal Pátou. Neosvícen, napsal by jen Půltou.

Na celém tomhle poradenství je nejlepší, že autor poradil někomu, kdo radit nepotřebuje. Proč pomáhat podnikateli, který vytvořil skvělý produkt? Už ho má, už nic nepotřebuje. A pokud ho nemá? Pak potřebuje jiné rady, než blahosklonnou výzvu, aby si ho opatřil. To samé je se zákaznickou péčí. Máš-li ji, vivat a halelůja! Nemáš-li ji, nepotřebuješ mnohem spíše rady, jak se obejít bez ní?

Mám rád majitele skvělých produktů či skvělé customer care. Pokud si o nich po večerech čítám v chytrých knihách. Jako poradce značek v nesnázích a pod tlakem nepřízně trhu i spotřebitelstva je přímo nenávidím. Už proto, že jsou to většinou konkurenti. Radit králi trhu je snadné, ale nelukrativní. Král to nepotřebuje.

A třetí rada okouzluje neméně: co značek nestálo na místě! Samozřejmě, že se značky musí vyvíjet, vyvíjejí-li se jejich zákazníci i trhy. Ale touha po věčném pohybu je mnohdy touhou po stádnosti. Agilně se vydat vpřed, opustit to, v čem byly silné, jedinečné, milované. A vrtnout se tam, co všechny ostatní:

If they do, you do, that’s the woodoo!”

Pojďme spolu, za to nás nikdo nepokárá. Lepší se se stádem mýlit, než sám rozčilovat troufalostí.

Stará známá dobrá rada na cestu:

„Držte se pěkně pohromadě, lumíci!“

Šťastnou cestu na skalisko!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: