MSM 128: Takhle to tu děláme

„Ale takhle to tu děláme,“ namítla panipodavačka. Nedodala, že od nepaměti, nemusela.

Systém v onom obchodě se nápadně podobal staré dobré organizaci v sovětském GUMu: jednou vystojíte frontu abyste vyslovil přání, s lístečkem vás pošlou jinam, tam ve druhé řadě čekajících zaplatíte a s orazítkovanou bumážkou vás pošlou na výdej, tam to ale nemají – a ženou vás zpátky k prvnímu zástupu, kde vám to nakonec s frfňáním dají. Aspoň jeden mezikrok se dal vynechat, ale takhle to tam holt dělají.

Od té doby si na to sousloví dávám pozor. Co vás vede k nasazení kampaně v měsíci, kdy investují všichni vaši konkurenti, ač produkt nemá sezónní charakter? Inu, takhle to dělají. Proč posíláte lidem tuny mailů, když lamentujete, že je čím dál větší – a drtivé – procento oslovených maže bez čtení? Tipněte si! A od nadřízených to přejali podruzi: takhle nám, blahorodí, poručili, tak činíme…

V jednom pivovaru se řešilo, že nepění, ač by mělo. Byli najati experti, neshledali v normě, postupu ani v technologii nic nepatřičného. Nicméně stále nepěnilo. Zoufalý znalec nakonec šel s várkou piva, bedlivě sledoval pivovarské – a najednou se zarazil a zařval: „Co to tam sypeš?“ Ano, bez ohledu na to, co bylo v papírech, kdosi kdysi rozhodl, že budou přidávat lopatu jakéhosi preparátu proti pěnění. A tak to tam takhle dělali.

Jak to slyším zpozorním. Vychozené cestičky po linoleu, upozornění „TADY NENÍ doplň: pokladna, výdej, východ, záchod…“, marketingové plány, na kterých nechali loňské datum, ale mohli i předloňské. Zákazník tu nemá co parkovat, to je parking pro management a hospodářskou správu. Zavíráme v jedenáct, ale v deset budem‘ doma. Kampaně podobné těm konkurenčním, snaha říct cílové skupině to, co oni, snaha říct dolů, co chtějí slyšet nahoře. Tradované historie, zvykové právo, pocit, že spotřebitel je blbec, když neví, že to u nás děláme odnepaměti takhle.

Tak takhle to tu děláme.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: