MSM 157: Sláva Indiánů

Někdy se tomu říká doomsaying: věštění konce. Jistěže brzkého. Ekologického, morálního, civilizačního. Jasné a neklamné příznaky zkázy na obzoru. Stoupáme? Ne, klesáme! Hůř, pane Smithi, padáme! Někteří fištróni si na tom udělali byznys, cílkují o sto péro, a nechme je jejich katastrofám.

Jenže ono to chytá i chytré lidi. Jeden významný teoretik značky před lety zauvažoval o e-komerci a vymyslel teorii, že první vyhrává, protože nikdo si přece na internetech nebude pamatovat druhou značku ve stejném segmentu. To, že mimo internet si jich lidé klidně pamatují plus mínus autobus sedm a fandové mnohem víc, ho nechalo chladným. Stejně jako jeho objev nechal chladnými provozovatele druhých, třetích, padesátých brandů. Nezahodili servery ani loga – a žijí dál.

Ale sibylismus nekončí: právě jsem četl od jinak soudného autora jinak soudné pojednání, ve kterém ovšem zcela vážně varoval majitele značek, prodávajících přes internet, že je nejvyšší čas, aby získali podíl na trhu a kohorty věrných. Protože až i na našem trhu to ovládnou bumbrlíci typu Amazon, už nikdy ach nikdy si neškrtnou.

Zlatý vidiny!

Kolik předáků zavedených značek už mudrovalo, že to mají ložené do konce časů a dnů. A neměli. Banku můžete sundat za jeden den, výrobce telefonů za 3 roky. A vedoucí e-shop? Kde je sláva Indiánů (a nemyslím jen ty motorky)? Pokud se nepohnula technologie, posunuly se potřeby a nákupní zvyklosti spotřebitele. Nebo naběhl agresivní nebojsa s ostrou komunikací. Anebo šel celý segment cestou všech telexů a faxů: výrobky jiného druhu totéž dokázaly lépe a radostněji.

Stejně se může, nezavládne-li zase jednou všeholid, posilovat majitel troškařící či vyzývající značky: může dokázat skoro cokoliv. Stačí využít svých davidovských předností a jejich goliášských neohebností.

Jen je nechte, ať koukají do záře zapadajícího Slunce – a věští, že už nikdy nevyjde.

Než zjistí, že vyšlo. A osvítilo jejich náhrobky.

Tak jako září na slávu Indiánů.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: