MSM 159: Oceněno ovcí

Je to protimluv, ale častý: touha být oceněn ovcí.

Spousta firem si nechá foukat na své dobré jméno. Včetně těch, které ho už dlouho nemají. Některé nikdy neměly. A jisté jen tak mít nebudou.

Ale zároveň, když si poslechnete jejich majitele či vrcholné manažery v soukromí tichých pracoven nebo tam, kde se takový jet set setkává, zarazí vás míra pohrdání ovcemi. Prostými spotřebiteli, těmi řadovými chudínky, co chodí a kupují, a budou to dělat do roztrhání těla.

„Tohle by ti naši blbečci nikdy nepochopili,“ řekl mi jeden s pohrdáním a převahou zkušenějšího. „Vždyť nepobrali ani mnohem jednodušší kampaně, třeba tu naši minulou.“ Ani já ji nepobral, vždyť co taky pro Pána Boha pochopit na billboardu, kam dáte zaumnou fotografii produktu a k ní napíšete něco jako „Více života!“ nebo podobný nicneříkající banál.

„Vy předpokládáte,“ osočil mě jiný,“že znají věci, o kterých ani já moc nevím!“ Nevěděl o nich moc, nevěděl o nich totiž nic. Žil ve své bublině a aférky, ze kterých si kampaň střílela, se probíraly v bulvárních médiích pro ovce tam dole. Na večírku top fifty z Forbesu se probíraly zcela jiné, které ovšem zase ovšem nedolehly ke konzumentům bulváru.

„Hele, já po nich nechci nic složitýho: přijďte, nakupte, a vracejte se! Rozhodně jim nechci vykládat nějakou filozofii,“ rozumoval jeden. S tím jsem se nedohodl, sklapli jsme notebook s prezentací, podle něj příliš komplikovanou a filozofickou, a rozešli se. O dva měsíce později diváci u televizorů nevěřícně sledovali nesmyslný filmík, kde trio vlezlých komiků pronášelo cosi, o čem autoři doufali, že to budou hlášky, ale byly to jen splašky. Nedávalo to smysl.

Kampaň nezabrala. Rychle se objevil follow-up. Herci, kteří se snažili vzdáleně připomínat reálné zákazníky, zde do nebes vynášeli dobré jméno dotyčné instituce. Bez hlášek – a zase věrohodní jako Zemanova kondolence.

Protimluv.

Ten dole je ovce, ale na jeho ocenění záleží.

A tak mu diktujeme, co se mu má líbit.

A jemu je to šumafuk.

Jedna odpověď to “MSM 159: Oceněno ovcí”

  1. martinatothovablog Says:

    To pohrdání…
    To je u nás v Česku často až hmatatelně cítit ve vzduchu-(

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: