MSM 162: Myslet má marketing

Poslední dobou se stává marketing sprostým slovem. Když se někomu nelíbí, že roste spotřeba nějakého produktu, je sprostý podezřelý, marketing, ihned nalezen. Když má politik úspěch, přiskočí oponent a nařkne ho z použití marketingu. A máme-li lidstvu lát za příkoří, jichž se dopustilo na přirozeném běhu světa, zazní to slovo taky.

O fujtajblovitosti marketingu jsou přesvědčeni i mistři. Toto píše Martin Žufánek: „Ale to, že je Žufánek všude, není výsledek žádného marketingu! Je to jednoduše proto, že ho lidé kupují, že jim to chutná a že chtějí další!“ K tomu dodává: „A sami víte, že náš marketing je v podstatě neexistující marketing.“

Povídali že mu hráli!

To, že nepoužívá pokleslé techniky, slevy, akce, degustace, rozdávání odznáčků, trička pro barmany a soutěže po klubech, z něj ještě nedělá antimarketingistu. Jen jde tou nejtěžší (a nejúčinnější cestou): důrazem na kvalitu, uspokojení spotřebitele a z toho plynoucí reputaci, která se šíří od zákazníka k zákazníkovi. Říká se tomu word of mouth. Tahle značka snad nikdy billboardy a stírací losy potřebovat nebude, a pokud ano, stalo se něco neblahého.

To jiní střelci se marketingu nestraní!

Pamatuju, jak do jednoho nejmenovaného meeting roomu vstoupil pan velkošéf, celoživotní oddaný prodejce, a oznámil nám, co se bude od prvního ledna nového vyrábět. Zeptali jsme se: „A proč by si zákazníci měli vybrat právě tenhle produkt?“ Odvětil: „Na to máme marketing, ne? Takový ty důvody, proč to maj‘ chtít, ty už si tam dodejte. Nějakej příběh. Na to nemáme čas, my musíme prodávat.“

Obchod má prodávat. Myslet má marketing. Ve firmě, kde uslyšíte podobné věty, nesetrvávejte déle, než stihnete z věšáku vzít plášť. Tam vizi nehledejte, není a nebude. Možná tak akce 1+1, trička pro prodejce a mantru každýdesátýzdarma. Omluvil jsem se a pádil pryč. Produkt už se neprodává, netřeba dodávat.

Žufánek versus tato zkušenost – co z toho je a co není marketing?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: