MSM 164: Jen a nejen

Je krásné nedělat to pro peníze. To mi připomněl muž, o kterém vím, že více času tráví na jistém souostroví než ve středu Evropy. Patří mu dost businessu, který peníze jenom rodí, takže to pro mne byla novinka. A dodal cosi o šťastných spotřebitelích, a protože není blb, nedodal nic o rozzářených dětských očkách. Jak já mu záviděl.

Ale co s ním, patří už mezi závodníky. Tedy ty, co jsou za vodou. Dávejme si pozor na ty, kdo – spolu s námi – stojí ještě před ní.

Od jisté doby je pozoruju. Jakmile prohlásí, že to nedělají pro peníze, obvykle nelžou, protože kdyby to pro ně dělali, nemohli by to dělat takhle blbě. Tu větu pronesl ohajpovaný podnikatel, který ne a ne se dostat z plajte, protože produkty sice dobré, ale nepravidelně dostupné – a nikdy ne v plné šíři, chování zmatené a organizace přímo polská. Dělal to jen za peníze, které podědil…

„Tak si to dělejte sami, já to pro peníze nedělám!“ Křičel na mne jiný pan dámjimnajíst, když jsem ho upozornil, že zákazníci odcházejí s dost protaženými obličeji. Nebyla to pravda, ale navíc to jako vysvětlení mizerného servisu věru nedávalo smysl.

Pro peníze to nedělali i ti, co prodělali tolik, že už to nedělají.

Děláme to pro něco vyššího, přesvědčují mě denně značky. Obvykle chtějí, abych něco překousl: tu vyšší cenu, protože se rozhodli za mě někam přispět, tam horší kvalitu, protože přece nebudou podporovat ošklivé koncerny, ale na nejlepší nekoncernové už nezbylo, a onde nějaké aktivity, které mají vylepšit jejich reputaci, jenže to občas dopadá, jako by Ku Klux Klan sponzoroval ligu v kuličkách.

Varuju se těch, co to nedělají pro peníze. Úplně stejně jako těch, co to dělají jen pro peníze.

Nejlepší jsou ti, co to naopak dělají nejen pro peníze. Obvykle kolem toho netvoří takový humbuk, nechtějí, abych jim pro to něco odpouštěl, a navíc – nejdřív si vydělali, takže znají cenu peněz.

Dvě slůvka – jen a nejen.

A třetí: nedělat to pro peníze vůbec?

Běžte do charity!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: