MSM 166: Mrkev a špenát

Internety jsou plné zpráv o tom, že internety jsou plné falešných zpráv. S překvapením se hovoří o sociálních bublinách, o sebepotvrzujícím výběru zdrojů. Nálepkuje se novými bazvordy, jako je doba post-faktická, domýšlejí se důsledky hoaxizace pro budoucno, a vůbec se panikaří, jako by něco z toho bylo novinkou.

A kdyby se mlelo jen v politice a o politice – ono už to přetéká i do komerce, a nejeden mudrlant se rozvěštil o konci marketingu / reklamy / médií jak jsme je znali. Ty končí víceméně pravidelně, a začalo to mnohem dřív, než s tou hloupou frází vylezl Zyman.

Celý rozruch vyvolává otázku: to jsme si dosud mysleli, že se lidé chovají racionálně? Že si ověřují fakta, oškliví si mýty a nepodléhají sebeklamům? Že spotřebitel ví, co chce a proč?

Mrkev zlepšuje zrak, blahodárná je pro noční vidění: to vám řekne kde kdo. A co špenát? Plný železa – a ještě, po vzoru Pepka Námořníka, konzumací rozturbujete své svalstvo. Vážně? Říká se, že za ten první mýtus může šeptanda, vypouštěná ve snaze uchránit před nepřítelem poznatky o úrovni radarů, vedoucí k překvapivým úspěchům nočních stíhačů, a za ten druhý omyl v desetinné čárce ve studii, zkoumající obsah živin ve špenátu. Jenže i tohle jsou jen moderní mýty. S jistotou víme jen to, že jim spotřebitelé věří.

Zákazník vám přesně vysvětlí, že příliš světlé skořápky jsou znakem, že vejce pochází z klecových chovů (asi že se venku, na sluníčku, neopálilo). A přesně ví, proč chce plzeňské. To je přece zásadité pivo, proto je na žaludek blahodárné. Poslední větu jsem na vlastní oči viděl říkat suverénního pivaře dlouholetému sládkovi. A ten se jen usmíval, aniž by ho právem zabil. Už tu blbost slyšel po tisící.

Smiřme se s tím, že mýtus je krásnější, barevnější a přitažlivější než ta šedá suchoprdská pravda. Pozor, ne proto, abychom je mezi sebou zaměňovali, nebo předstírali, že jedno je druhé.

Ale abychom věděli, k čemu budou lidé inklinovat.

A nedivili se tomu jak medvídě zjara.

Největší mýtus je racionální mysl.

Jedna odpověď to “MSM 166: Mrkev a špenát”

  1. Odpoveď na otázku: “Prečo ľudia veria hoaxom?” | M+M+M+M (4M) Says:

    […] Největší mýtus je racionální mysl. Zdroj: MSM 166: Mrkev a špenát | Bigvilik’s Brand Building Blog […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: