MSM 170: Až přijde automat

Trochu mě překvapuje, že to někoho překvapuje. Rozběsnění mozečků nad tím, že většinu rutinního, řemeslného vyšívání reklamy a marketingové komunikace dokážou brzy líp automaty než lidi, je zábavné. A vy jste si opravdu mysleli, že se mašiny zastaví u balení kartónů minerálky do fólie?

Dokud probíhaly pokusy jen se sportovní žurnalistikou, to bylo veselí. Čau sporťáku, už máš robota? Pokusy úspěšné – ukázalo se, že sesmolit několikavětý souhrn zápasu po vložení dat zase není taková rocket science.

Ale jaký je rozdíl mezi „Dukla překvapivě vyhrála, i když se vzpamatovala až v závěru“ a – dejme tomu – „Akční nové slevy vás dostanou“? Anebo „Prožijte radost s naším (čímkoliv)“? Přijde vám, že na něco z toho musí být poslán živý člověk, navíc s darem slova? A že jednu z ilustračních fotek z fotobanky v daném cenovém limitu k tomu musel vybírat talentovaný výtvarník? Ale kdepak. Možná software jednou nastříhá video a snad i dodá audio.

V každém případě se i tady začne vytvářet situace, známá z práce rukodělné. Průměrní nebudou potřeba. Doteď se vcelku spolehlivě uživili, a sázeli to tam jedno za druhým. Hlavoruční rutina. Co není v ideách, doplníme pracovitostí. Tisící varianta téhož, jen s kudrlinkou tentokráte doprava, a ne tolik, co posledně: vychutnejte si prožitek, prožijte chuť, ohromí vás, že skvěle pobaví vás, nyní levněji a levněji už to nikdy nebude, kupte jednoduše.

Průměrní doprovodí podprůměrné ven, z oboru. Ponechme stranou otázku, co s nimi bude. Asi to, co s lidmi od výrobních pásů.

A zbyde místo jen na pár mistrů řemesla. Kteří se rozhodně nebudou zabývat podobnou seriální produkcí. Anebo nezbyde místo ani pro ně, ukáže-li se, že marketingová komunikace, od lidí oproštěná, spotřebitelům i klientům postačuje.

Až přijde automat, bude mnohým těžko.

Až přijde automat, bude čas dělat to líp.

Až přijde automat, utečte tam, kde vás nedohoní.

Prostě buďte kreativní.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: