MSM 174: Monology

A zase se to vydává za dobrou zprávu! Prý se reklamní trh kultivuje. Loni řešila arbitrážní komise Rady pro reklamu nejméně stížností za patnáct let. A když už řešila, nezávadných bylo málo, jen do mariáše.

Nicméně výkonný ředitel soudí, že kdyby více lidí o radě vědělo, bylo by stížností víc. Asi na to bylo málo času. Tak třeba zase za patnáct let, děti!

Jde to proti sobě: odborníci se radují, že po letech hubených rostou rozpočty velkých zadavatelů, současně nové komunikační kanály přinesly nebývalé možnosti i značkám slabším a nezavedeným, a přitom čím dál méně stížností? Proměnil se obor v rejdiště Mirků Dušínů? Nebo máme Radě pro reklamu věřit a přičítat mirákl blahodárné roli oborových, firemních a jiných kodexů?

Bojím se, že vysvětlení je jednodušší: valná většina komunikace se s cílovou skupinou míjí. Ne jen množstvím a mediálněplánovací mimoňovistostí, ale i relevancí obsahu. Brandy tiše brumlají, spotřebitelé je ignorují. Nic, co by zaujalo, nic co by vyprovokovalo.

Ostatně, divíte se? Co byste čekali na trhu, kde se prodejce systémů pro EET probudí až po deseti dnech, a dá do banneru sousloví „Sorry jako,“ které mezitím každý, kdo je schopen ocenit jeho ironii, už začal pro nadužití nenávidět? Kde mě na nový luxusní model vozu má nalákat zaumná věta „Při navrhování tohoto modelu nebylo nic ponecháno náhodě“? Kde v akci před svátkem peněžní lásky chtějí prodat zamilovaným víno sentencí „Afrodiziakální kupáž aromatických a jemně kořenitých odrůd vhodná na svátek Sv. Valentýna“? Vy tomu rozumíte? A hůř – považujete to za tak lákavé, abyste se probrali, šli, nakoupili? Jestli si opravdu mysleli, že jejich komunikace je provokativní, tak sorry jako! Ponechali to náhodě a vznikla kupáž velmi neafrodiziakální.

To není komunikace. To jsou samomluvy, pronášené současně davem do sebe zahleděných lunatiků, jen vřava místo hudby.

Uši bolí, myšlenky se nedobereš.

Monology.

Mimology.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: