MSM 185: Tržní trhák

Tak častá otázka nových klientů: jak to udělat, aby se produkt či služba staly trhákem. Jakou reklamu udělat, kolik procent do onlajnu, co dát na letáčky. Odpověď je taky otázkou: a víte, že to trh bude chtít? Na to se setkávám s udivenými výrazy tváře – no jistě, jsme o tom přesvědčeni, doba je na to zralá. Bude to bomba.

Podle bystrých mozků, které dostaly k nahlédnutí utajovaný projekt, to měla taky být bomba, co změní život bambiliónům lidí. Jeden se uřekl, že budeme přestavovat města. Tím naznačil, že půjde o dopravní prostředek. Šlo. Jmenuje se Segway a lidem, kteří z toho spadli, nebo které segvejista srazil, to život změnilo. Majiteli značky dokonce ukončilo. Jen ty bambilióny se nekonaly. Produkt se udržel, život neproměnil.

U zavedených kategorií je launch ještě těžší. Jsou „zaručené“ segmenty, kde to zkusil každý, kdo měl zrovna čas. Třeba energetické nápoje. Nové značky přicházely a odcházely, a i gigantu jako Coca-Cola to trvalo, než si našel svůj pašalík a prosperující značku. Teď to jde zkusit Tchibo.

Když se jeden irský farmář rozhodl, že má dost závislosti cenách brambor, zkusil to s chipsy. Získal dotaci půl miliónu Euro. Co myslíte, postavil linku? Nakoupil dodávky pro rozvoz? Zavedl hashtag #onkřupe? Ne. Udělal důkladný spotřebitelský výzkum. Ale neptal se, co by od něj chtěli. Ptal se, co preferují a proč. Zjistil o svém trhu a zvyklostech zákazníků první poslední. A podle toho postavil produktovou nabídku: nic neobvyklého, jen ty nejoblíbenější příchutě ve skvělé kvalitě. Hlídá si receptury, suroviny a brand. Továrnu nemá – chipsy mu vyrábí velký výrobce. Spokojeni jsou oba, protože po patnácti letech je to nejúspěšnější značka chipsů v zemi.

Když víte, co spotřebitel očekává, co oceňuje, máte větší šanci, že nabídku přijme. A kolik do onlajnu a co na letáčky, je pak mnohem jasnější. Když nevíte, musíte holt spoléhat na intuici.

Jenže trhák nenacpete trhu násilím.

Trh si trhák vybere sám.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: