Tak častá otázka nových klientů: jak to udělat, aby se produkt či služba staly trhákem. Jakou reklamu udělat, kolik procent do onlajnu, co dát na letáčky. Odpověď je taky otázkou: a víte, že to trh bude chtít? Na to se setkávám s udivenými výrazy tváře – no jistě, jsme o tom přesvědčeni, doba je na to zralá. Bude to bomba.
Podle bystrých mozků, které dostaly k nahlédnutí utajovaný projekt, to měla taky být bomba, co změní život bambiliónům lidí. Jeden se uřekl, že budeme přestavovat města. Tím naznačil, že půjde o dopravní prostředek. Šlo. Jmenuje se Segway a lidem, kteří z toho spadli, nebo které segvejista srazil, to život změnilo. Majiteli značky dokonce ukončilo. Jen ty bambilióny se nekonaly. Produkt se udržel, život neproměnil.
U zavedených kategorií je launch ještě těžší. Jsou „zaručené“ segmenty, kde to zkusil každý, kdo měl zrovna čas. Třeba energetické nápoje. Nové značky přicházely a odcházely, a i gigantu jako Coca-Cola to trvalo, než si našel svůj pašalík a prosperující značku. Teď to jde zkusit Tchibo.
Když se jeden irský farmář rozhodl, že má dost závislosti cenách brambor, zkusil to s chipsy. Získal dotaci půl miliónu Euro. Co myslíte, postavil linku? Nakoupil dodávky pro rozvoz? Zavedl hashtag #onkřupe? Ne. Udělal důkladný spotřebitelský výzkum. Ale neptal se, co by od něj chtěli. Ptal se, co preferují a proč. Zjistil o svém trhu a zvyklostech zákazníků první poslední. A podle toho postavil produktovou nabídku: nic neobvyklého, jen ty nejoblíbenější příchutě ve skvělé kvalitě. Hlídá si receptury, suroviny a brand. Továrnu nemá – chipsy mu vyrábí velký výrobce. Spokojeni jsou oba, protože po patnácti letech je to nejúspěšnější značka chipsů v zemi.
Když víte, co spotřebitel očekává, co oceňuje, máte větší šanci, že nabídku přijme. A kolik do onlajnu a co na letáčky, je pak mnohem jasnější. Když nevíte, musíte holt spoléhat na intuici.
Jenže trhák nenacpete trhu násilím.
Trh si trhák vybere sám.
Zanechat odpověď