V životě jsem se dopustil mnoha tvrzení, co vyvolala mrzení. Ale ať už jsem mluvil o Bernardu, Brnu či Budvaru, nikdy se nesetkávám s tak drastickým odporem, jako když před „digimarketéry“ pronesu, že marketing je jen jeden.
A že dělit ho na ten voňavoučký digitální, co mu patří budoucnost, a onen ušmudlaný oflajnový, je stejně zpozdilé, jako kdybych uvedená adjektiva obrátil.
Hlavně proto, že spotřebitel žije současně v oflajnu i onlajnu – a značku kvůli tomu, že ho právě dostihla na mobilu, nevnímá jinak, než když ho čapne u televize nebo v časopisu. Ostatně i mnohé onlajnové brandy už tohle pochopily. E-shopy běžně komunikují v televizi – stejně jako oflajnové rychlozaháněče hladu sází nabídky na sítě.
Sám byznys vede k míchání obou světů. Kamenné výdejny slouží jako ambasády digitálních značek. Mastodonti prodeje už aspoň mluví o objednávkách po internetu. Ba i Česká pošta je na facebooku. Hovoří tam stejně hotentotsky jako ve světě kamenném, ale je tam.
(Co pobavilo:
„Potřebujete info ohledně Vaší zásilky nebo s něčím poradit? Tak právě pro Vás jsme zprovoznili kontaktní formulář. Stačí stisknout ‚tlačítko‘ – Kontaktuje nás – nebo přes záložku FAQ.“)
Jen část digitálních „markeťáků“ jako by zastydla v touze zůstat sektou znalců čar a kouzel, kabalistických názvů a tajemných obřadů, kterým předáci nerozumějí, i když vědí, že je asi potřebují. A jsou rádi, že je provádí podivná partička hluboko v suterénu korporátní ústředny. Bezpečně oddělena od tzv. velkého marketingu.
Jenže ve světě už značkám došlo, že dobrý marketing je jednotný a dobrá komunikace je konzistentní ve všech prostředích, médiích i kanálech. A že má-li být jednotný a konzistentní marketing, musí ho řídit a vyvíjet jednotný marketingový team.
Což znamená smutnou zprávu pro oba tábory: dinosauři se budou muset naučit digitál.
Ale zároveň se mágové jedniček a a nul budou muset naučit oflajn.
Aby byli za jedničky.
Nuly zůstanou v suterénech.
Zanechat odpověď