MSM 188: Beze dna

Oni se tím ještě chlubí! „Společnost na vývoji kreativního konceptu nespolupracovala s žádnou reklamní či komunikační agenturou.“

Kdyby ovšem bylo čím. České aerolinie ukázaly letadélko v mracích, prdelkou k nám, a sepsaly anglicky a česky „Přestaňte snít … leťte z Prahy,“ přičemž slovo leťte je tučně.

Škoda, že žádnou agenturu neměli. Možná by se našel někdo, kdo by měl odvahu říct, že to není kreativní koncept. Ani marketingová komunikace. Nic nenaučili, nijak nezměnili vnímání a už vůbec nenabídli splnění nějakého příslibu. To, že ukážu housku a napíšu „Kupte si housku!“, není přesvědčovací proces. Jen oznam. Jaká myšlenková bouře musela za tím „konceptem“ stát? Kde se zrodilo přesvědčení, že spotřebitel sní o odletech z Prahy, avšak doposud je nemohl uskutečnit? Jak si ověřili, že vágní výzva někoho k něčemu přiměje?

Stejnou větu by si mohli dát i další: je tu kampaň, že řidiči blbě viděj‘. Měli by se nechat vyšetřit a případně si pořídit odpovídající brýle a čočky. Nevím, jestli BESIP pracoval s agenturou nebo ne, ale dobrá agentura by možná poradila, že pojmenovat ji Slepí vrazi je sice neotřelé, ale že to v hlavě asi nespustí přesvědčovací proces. Spíš odradí. Když chci někoho přesvědčit, proč mu nadávat?

A chcete přesvědčit návštěvníky Prahy, aby nepřijížděli v SUV velikosti tanku? Udělejte to jako magistrát, ukažte přiblblou historku, jak buran nedojde štěstí, protože ho přelétavá nosatice vymění za piciglistu. A k tomu udělejte webík Čistou stopou, který patrně psalo pár klonů Matěje Stropnického na LSD.

Co mají tyto tři kampaně společného krom časové shody? To, že rezignovaly na základy řemesla. Ony se nesnaží pochopit, jak cílová skupina uvažuje, jakými předsudky trpí. Nesnaží se najít, jaké argumenty a jak podané by ji mohly ovlivnit a přesvědčit k tomu, aby své smýšlení změnila. Prostě plácají, co chtějí zadavatelé.

Říkávalo se, že řemeslo má zlaté dno.

Reklama bez řemesla je beze dna.

Bezedná a blbá.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: