MSM 190: Tři etapy

Je slovo, na které jsem v marketingové komunikaci alergický. Už je totiž ve třetím stádiu života. A bude s námi ještě dlouho.

Reklamní techniky, komunikační triky a jazykové floskule skutečně mívají tři etapy. V té první dělají, co mají. Něco říkají, slibují. Působí a jsou působivé. A tak začínalo i mé nenáviděné „jednoduše“.

Kdo chtěl upozornit na novou možnost, jak dosáhnout snáze nějakého stavu, popsal, jak toho docíliti jednoduše. Jednoduše otočíš vypínačem – a světlo. Jednoduše stiskneš knoflík – a teplo. A skutečně to bylo snazší, než rozžínat petrolejku či zatápět v kamnech.

Jenže úspěch obratu ho nakonec dostrkal k etapě druhé. Kdy se ho zmocnili ti, co věděli, že jejich nabídka vůbec není snazší, než se to dělalo dřív anebo dělá jinde, ale lidi na to slyšeli. A tak to začalo. Jednoduše si na pobočce zařídíte účet. Objednáte jednoduše pomocí našeho formuláře. Jednoduše nám zavoláte a počkáte.

Nějakou dobu to fungovalo, než potenciální zákazníci a běžní spotřebitelé trik prokoukli. Ale nakonec floskule svou účinnost ztratila.

A tady by měl být konec jejího života. Přišla, posloužila, odešla, sláva, v dobrém vzpomeňme – a jdeme!

Jenže je to jako s duchy: snáz je vyvoláte, než zaženete. A tak straší dál. Jako duch. Bez těla, bez tvaru, vůně i zápachu. K nám na prodejnu jednoduše přijdete. Výrobek jednoduše vyjmete. Jednoduše sestavíte, jednoduše zaplatíte. Jednoduše zapnete – a je to.

Stala se z toho slovní vata. Jednoduše kliknete na naši nabídku, píšou třeba. A jak – prosím jich pěkně – vypadá takový složitý klik?

Jednoduše vata. Prázdná nádoba, dutý zvon. Jenom zabírá místo.

A je to jen slovo. Kolik dalších věcí zabírá na světě plac něčemu užitečnějšímu? Hromadný rozsev letáků. Tiskové zprávy o zasedání kokomise pro koordinaci. Fotografie managerů v zadumaných pózách. Ochutnávky notoricky známých potravin. Cold calls. Billboard u každého keříku. Osmnáctý spot v reklamním bloku.

Třetí stádium je živá mrtvola.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: