MSM 194: Dolů to jde vždycky

Jeden z Murphyho zákonů nás sebevědomě ujišťuje, že „z podlahy nic neupadne.“ V české reklamě to mnohdy neplatí. Pod úrovní podlahy přece bývají schody do sklepa, že?

Významná pivní značka si zažertuje na úrovni mutujícího puberťáka o černé dvanáctce a přidá k tomu pin-upky, haha, a je kolem toho tak šestnáctihodinový skandálek, a jeden by si možná řekl, že stačilo. Ne, pár protestních výkřiků si vedení vyhodnotí jako cílenou nepřátelskou mediální kampaň (kde já už jenom tohle slyšel? Přesněji kdy naposled?) a přitvrdí. Pivo s koulema. Feminist edition. Hahaha. Dosaženo sklepa, a jak to vypadá, bude se dolovat ještě níž.

Dolů to jde snadno, schod po schodu, koule značky s koulema padá. Z prestižního brandu, vnímaného jako poctivý a kvalitní, propojeného s osobou svéhlavého majitele, se postupně – ale nezadržitelně – stává další umatlaná buranská pseudochlapácká zaměnitelná značička, jakých bylo na trhu nespočetně. A jakých už, právě na tu zaměnitelnost, mnoho bídně zahynulo. Mnohokrát jsem s novými vlastníky vcházel do zkrachovalých, právě převzatých pivovarů a ve skladech hledal poklady do sbírky kuriozit. Nahá baba ve vaně a nápis Poezie s pěnou. Nahá baba na varně. Nahá baba v sudu. Mnoho těch lascivních čtrnáctek i patnáctek. Ušišlané dvojsmysle. Mnoho kelnerek nahoře bez. I dole bez.

Nechme už humpolácký humpolecký pivovar na pokoji. Jejich volba, jejich cesta. Ale zůstaňme ještě chvíli dole, na podlaze nebo až ve sklepní díře. Co když se pak rozhodnete pro opačnou cestu? Zvednout vnímání značky, dodat jí na výjimečnosti a přidat na vnímané kvalitě, kterou by si mohla nechat zaplatit? Vzhůru gravitace nepomáhá.

Práce hodná Sisyfa a se stejnými riziky. Že vám to těsně před vysněným vrcholem vyklouzne z ruky a značku si spotřebitelé zase ve své hlavě umístí tam dolů, do bince ve sklepě. Práce na léta. K uzoufání pomalá a drahá.

Většinou marná.

Z podlahy nic neupadne.

Jen se z ní těžko zvedá.

Jedna odpověď to “MSM 194: Dolů to jde vždycky”

  1. Martin Says:

    Krásně napsáno. Já ten pivovar vnímal hlavně jako malý RODINNÝ podnik, kde se dbá na kvalitu. Ta zbytečná aférka ublížila. Nedílnou součástí rodiny je i žena.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: