Politici na niti

(psáno pro Faktor S)

Bývaly doby, kdy političtí loutkovodiči a břichomluvci hlídali celý den své kandidáty, předáky a leadery (to není totéž, vždyť kolik leaderů všech možných uskupení nikdy a v ničem nebylo předáky!), aby něco neplácli, nebo aby k nim na doslech neproklouzl neošéfovaný novinář, a když se kraj pootočil a tmou se zahalil, šli s pocitem dobře vykonané práce spát.

Dnes jejich obavy teprve začínají, protože večery politikovy naplnila sociální média. Sklouzávají tu z drátků svých vodičů a napojují se na nitě ke svým voličům. Výsledky jsou někdy neuvěřitelné.

Nejmocnější muž planety se večer dívá na televizi – a přesně víme na co, protože to komentuje na Twitteru. Twitter, věčný vyzyvatel ve světě sociálních médií, se stal pro vlivné muže i ženy světa osobním sdělovadlem. Je nejvíce osobní, omezení rozsahu na 140 znaků, které nutí formulovat jednu myšlenku, udržet ji a nerozpliznout do košatých sentencí, z něj dělá moderní telegram. Navíc navozuje jakýsi falešný pocit rovnosti: sledovat můžete kohokoliv, od papeže přes JK Rowlingovou až po svého oblíbeného dealera. A pokud je neurazíte tak, aby vás zablokovali, můžete jim klást otázky, dávat najevo názory, a občas se i stane, že si to skutečně přečtou a odpoví vám.

Přesto je hlavní rolí twitteru oznámení. Jenže oznámení osobní. To na Facebooku se přítelem politika tak snadno nestanete. Tam jste směřováni na stránky či do příslušných skupin, kde se masáže vašich laloků ujmou celé týmy. Potkat se s živým politikem je skoro nemožné. Většina ostatních sociálních médií je pro politickou komunikaci zatím nevyužitelná, samozřejmě s výjimkou serveru YouTube, kam všichni o sto péro nahrávají videa k čemukoliv.

A jak se politici na niti chovají? Jako lidé! U některých ani nedočtete tweet, a dostaví se sladké usínání. Obvykle jsou to titíž, u kterých podobně blahodárně působí celé jejich osobnostní ustrojení a schopnost pronášet dlouhé, volně plynoucí sentence. Dokonce i když chtějí udělat bubu, dopadne to jako v případě nedávného tweetu pana premiéra:

clip_image002

Čím je osobnost politikova sršatější, tím víc legrace se s ním užije. Jízlivý a nabroušený Kalousek, nemilosrdně tepající do všech, kdo s ním nesouhlasí, se nebojí použít i nejprofláknutějšího klišé, jen aby dal najevo svůj odstup.clip_image004

Jedním z nejaktivnějších uživatelů twitteru je Pavel Bělobrádek. Účastní se konverzací s novináři, poměrně často i s běžnými uživateli, obvykle trefně, slušně a pohotově, jenže občas těžko krotí netrpělivost, prchlivost a intelektuální povýšenost. Od slavné věty „Doufám, že všichni voliči nejsou takhle hloupí,“ po často připomínanou konverzaci s matkou-samoživitelkou, která popudila značný počet potenciálních voličů.

clip_image006

Jak vidíte, obavy stranických komunikačních šíbrů jsou dost oprávněné! Kolik škody na obrazu svém i strany dokáže politik udělat, dokud se nedopracuje z pohovky k posteli! Kde jsou ty doby, kdy v sociálních médiích vítězily promluvy od bazénku! Naposledy už to na Senát nestačilo a bazének se vytratil do vzpomínek…

clip_image007

Stejně jako nejslavnější tweet v dějinách české politické komunikace. Pamatujete?

clip_image009

A koupil. Vydavatelství a dvoje noviny v něm. Jsem si jist, že ten se dostane do lokálních učebnic politického marketingu. Těm světovým bude jistě vévodit neuvěřitelné ptydepe pána Bílého domu, které nasvědčuje tomu, že i tento potentát dokáže usnout s mobilem v ruce.

clip_image010

A to je asi nejvíce, co může tweet politika dokázat – stát se sám svým memem, které se pak šíří a víří hladinu společenské pozornosti.

Zatímco politik usíná po večeru stráveném na niti, spin-doktoři a ovlivňovači začínají svou trudnou práci na zahlazování stop a zmírňování následků.

Dnes, denně, marně. Stejně jako Sisyfos.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: