MSM 196: Zmaťte je a sekejte je!

Tenhle povel prý kdysi volávali husarští oficíři. Vystihoval taktiku útočné jízdy: zmást klamnými manévry, povodit nepřítele, pak rychle posekat – a zmizet. Zdá se, že značky tuhle techniku ne a ne opustit, i když už zastarala jak husarstvo samo.

Peněžní ústav se chce přiživit na aférce druhého, co něco slíbil a pak zrušil. A tak nabídne super výhodné úročení. Jen už nedodá asi pětadvacet podmínek, za kterých lze čerpat, z nichž některé jsou běžným uživatelem splnitelné asi jako drezúra jednorožců, a ani se nepochlubí, že na čerpání máte tři měsíce. Pak se výhodno ztrácí v komplikovaném sazebníku a mění se ve svůj opak.

A když se nepodaří zmást složitými podmínkami akcí, limitovaných nabídek a křiklavých superslev, nastoupí osvědčená taktika: natřískejme značku sub-brandy!

Založíme weltmanskou značku, pak přidáme „linii“ Sporty pro mladé, dáme jinou, sezónní, tu po logice pojmenujeme D’Hiver, pak přidáme El Capitano a nakonec podznačku Plus. To by tak hrálo, aby klient byl schopen odhadnout, co je vrcholné řemeslo, co slušný střed a co cajkovina z bangladéšských garáží!

V tuzemských regálech pak rozvíjíme řady sbírkou adjektiv, že nakonec vyjde Domácí Farmářská Poctivá Odlehčená Plná Chuť Bez Tuku Originální Tradiční Bez Lepku Bramboračka Plus S Příchutí Sezónních Bylin.

Snaha tzv. „pozicionovat“ (strašné slovo, vím, ale takymarketéři takhle vážně mluví) každý produkt někam jinam než ten druhý, co se zásadně liší stříbrným krumplováním, vede jen k tomu, že se oba ztrácí v nepřehledném poli podvariant.

A schválně, kolik znáte Range Roverů? Jeden? Tak to vám ujel vlak, doučte se!

Zastavit to nejde… Nebo že by ano? Značka, která byla na svůj hokej hrdá, náhle obrací: sám velký Armani pronesl, že už nadělali dost zmatku a omezí počet svůdných linií na pouhopouhé tři. A není sám! Tu a tam i jiné značky aspoň potichu přiznávají, že pro zákazníky méně je více.

Nemaťte je!

Ubezpečte je!

A prodávejte!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: