MSM 197: Vagabundi, ven!

Kdo chce být brandem pro každého, obvykle končí, že není pro nikoho. Jak vítanou cílovou skupinu pozvat a ostatní odradit tak, aby si toho nevšimli? Protože když si všimnou, bývá ouvej.

Geniální návod, jak to nedělat, jsme dostali od jízdních kol Favorit. Pan redaktor se majitele dotázal, zda bohatší neodrazuje, že to bývala značka pro masy. Odpověď si zaslouží citaci:

„Dodáváme bicykly elitě českého národa. Lékařům, právníkům, hercům, hudebníkům. O vagabundy a podvodníky se nestaráme. Mezi zákazníky máme miliardáře, kteří si vedle kol kupují i soukromé tryskáče. A pak přijdou k nám do showroomu a skáčou před kolem nadšením jako pětileté děti a vy si říkáte, že takovou radost v očích jste ještě neviděli.“

Koho výčet potěšil? Možná miliardáře, pokud jim nevadí přirovnání k pětiletým, které u některých věru nesouhlasí s jejich mentální zralostí. Pak možná vyjmenované elitní profese. A co ostatní? O ty se pán nestará, a přesto: jak barvitě je popsal! Jejich nadšené reakce musely být slyšet až v Rokycanech.

Přitom nakrknout nepatřičné je správná komunikační strategie. Děláte-li ovšem brand pro ostře ohraničenou cílovou skupinu. Oblečení pro teenagery. Energy drink pro drsňáky. Čepice se štítkem velikosti ruzyňského letiště pro hip hopery. Pak jsou podrážděná bublání páprdů, co mezi „nás“ nepatří, stejnou manou pro ucho rebelující cílovky, jako zhnusení paďourů nad pravověrnými trampy za první republiky.

Ale když vyrábíte picigly za bratru osmdesát litrů, možná by to chtělo opatrnost. Miliardářů je dost omezený počet, doktorů, herců a hudebníků s plnou šrajtoflí taky nepřibývá geometrickou řadou, a právníci? Leda by to vysoudili!

Luxusnější značky diskriminují nežádoucí elegantněji. Cenou, vzhledem prodejen a tíživou atmosférou v nich, laskavým vyhazovačem v luxusním kvádru. Ty ještě výš prodejem při domluvené schůzce za neoznačenými dveřmi.

Vagabundy veřejně vyhazuje jenom buran.

A od buranů málokdo kupuje rád.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: