“Po logu jejich poznáte je”

(Psáno pro Faktor S)

To není věštba ani zaklínadlo – nějak se to stalo, že nejen soukromé firmy, ale i státní instituce, regiony, služby ba i jednotlivé akce se jednoho krásného dne rozhodly, že nic je tak „nezviditelní“ (hrozné slovo a ještě hroznější konotace z něj plynoucí), než když udělají nové logo.

A co je ještě zajímavější: třebaže na logo sázejí, zároveň k němu a k celé vizuální komunikaci projevují neúctu, hraničící s ignorantstvím. Snad poprvé jsem to zaznamenal u Dopravních podniků hl. m. Prahy. Velká soutěž o logo, osloveni přední výtvarníci i široká veřejnost – a hlavní cena? Roční tramvajenka! Po bouři nevole se propozice nějak proměnily, ale výsledkem bylo logo, které – upřímně řečeno – ani za tu tramvajenku nestálo.

Dokud s obecnou úrovní vizuální kultury hazardují soukromé firmy, je to smutné, ale co my s tím? A tak když se před šesti lety rozhodli v ČSAD Semily se přejmenovat na Bus Line a z jelena ve výskoku udělat tryskového jelena se zeleným chemtrails, co jiného kromě lehkého výsměchu mohla veřejnost dělat? Možná se naučit, že Bus Line je „Comfort in Time,“ což taky na Semilsku nevzbudilo kýžený ohlas.

Ale obušek už z pytle venku byl, a bil a bil a bil. Loga si pořídila statutární města. Logo si pořídil Besip, a opravdu tam šlo o život. Záhadný motiv si pořídilo zatím poslední sčítání lidu. A mezitím přišla pohroma největší: logo Ústí nad Labem, které nějak seskládal tvůrce lidových karikatur, a protože se mu smáli, podobným nevtipem se vypořádal se svými kritiky.

Pražská Lítačka, alias „litacka“ taky potěšila jen tím, že nahradila Opencard, ne už názvem ani logem.

Zatím posledním výsledkem politiky „ukažme logem, kde si stojíme“ je loterie Účtenkovka. Nevzhledné, kýčovité logo, na principu úmyslně porušených všech zákonitostí tvorby příčetného loga? Ale ano, to se občas ve světě také hraje. Vzpomínáte si třeba na londýnskou olympiádu? Ale za tím snad byla alespoň nějaká myšlenka, snaha odlišit se od nekonečné řady zaměnitelných vizuálních symbolů her (konspiraci se Zionem ovšemže nemyslím). Ale mít logo už tak nehezkého názvu, které je prakticky nepoužitelné ve spoustě velikostí, v černobílém provedení, v negativu?

Ale vlastně v pořádku.

Jaký Masaryk, takový Čapek.

Jaká myšlenka, takové logo.

“Po logu jejich poznáte je.”

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: