MSM 206: Každodenní volby

Je po volbách. Pro vás, kdo to čtete. Já to píšu dřív, než se volební místnosti otevřely. Takže víte víc, než já tuším.

V čem jsou volby poučné pro klasický marketing?

Výsledky jsou neokecatelné. Kdo má 4,98 %, neprošel. I kdyby nakrásně trendy ve výzkumech naznačovaly, odborníci pozdvihávali obočí a trhy příznivě reagovaly. Klasický marketing má volby každý den – v obchodech i na e-shopech. Jen se ta čísla o trochu hůř shánějí. Neboť politikáři mají na čtyři roky vystaráno – nebo utrum. My se to dozvídáme postupně, útržkovitě, matoucně, občas i protikladně: protože co je důležitější? Že celá kategorie padá jak horkovzdušný balón s dírou v plášti, anebo že zrovna naše značka v tom padání posiluje? Víte, kolik optimistických prezentací se z takového scénáře dá sesmolit? A víte, kolik boardů právě v tuto chvíli takové prezentace sleduje?

Peníze nejsou všechno. Kolikrát jsem viděli, že tajemní sponzoři nalili politickému pohnutí milióny – a nestalo se nic. Krajina oblepená předáky, sliby jak z Haškových Dějin strany mírného pokroku – a ve finále usmolených tři a půl. Tak proč předem poklesáme na mysli, když vidíme spendings našich konkurentů? Proč vyklízíme pozice dřív, než jsou schopni je alespoň obhlédnout, když ne obsadit?

Orchestr samolibých egocentriků nesladíš. Bývaly doby, kdy za partaje i brandy mluvilo mýtické Ústředí. Ty jsou mrtvé a vzdálené jako poslední Ramses! Za značku a jejím jménem mluví spousty lidí. Od social media managera, co právě řeší, jestli proleze u matury, po pana z podnikové prodejny, co by to rád doklepal. A každý z nich může voliče-spotřebitele naštvat, urazit, znejistit. Nejsou-li jasné hodnoty značky, nejsou-li sdílené až po maturujícího managírka i dosluhujícího prodavače, jednotu nezískáš

Smějeme se volebním kampaním? Právem.

Tak proč děláme stejné chyby?

Máme každodenní volby.

Tak si každý den ověřme, jak zákazníci volí.

Nekandidují nějaké značky.

Kandidujeme my sami.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: