MSM 210: Poslední míle

Lidstvo se dostalo i na měsíc, ale vyřešit jednou provždy ztrácení kufrů na letištích nedokázalo.

A zboží, které vám padlo do oka, někdo vyrobil, ocenil, distribuoval, přijal do prodeje a vystavil na e-shopu. Prací tisíci dobře placených expertů tam dostali i vaši pozornost. Nejlepší mozci své generace vymysleli, jak můžete nejrychleji zaplatit.

A to zabalené dají troubelínovi – a on to ne a ne doručit. Nenašel to, nenašel vás, byl tam, ale vy ne – však to známe.

Poslední míle.

Práce, která není ani sexy, ani nijak extra honorovaná. Takže se k ní dynamické figury s charismatickou osobností a oslnivou inteligencí moc nehrnou. Takže ji dělá kdejakej Jarda s řidičákem. A podle toho, který z Jardů padne na vás, zakončíte nákupní proces buď dobrou zkušeností, anebo s pocitem never more. A neutěšujme se čísly ve výzkumu, že většina zákazníků rozlišuje obchodníka, od kterého kupuje, od doručovatele, který zboží přiveze. Rozlišuje, ale stejně za to tak trochu můžou oba.

Vlastně je to tragická koncovka: zážitek z vámi prodaného zboží bude spojen se zážitkem na něco, nad čímž úplně nemáte kontrolu. Škarohlíd by si mohl promnout revmatická kolena opodeldokem a po pamětnicku bědovat, že kde jsou ty doby, kdy s košem plným zakoupených dobrot běhali od Lipperta domů praktikanti. Jenže většinou to takhle řešit nejde. S běžným zbožím a běžnou marží nemůžete investovat do ofrakovaného poslíčka ani do pozlacené krabice. Zadání, které jsem od e-shopů dostal opakovaně: ano, vylepšete nějak naše balení, aby měli zákazníci lepší prožitek se značkou, ale máte k tomu jen tuhle černou fólii!

Jsou škarohlídi, kteří tvrdí, že to vyřeší až drony. A jsou škarohlídi, kteří tvrdí, že to nevyřeší ani drony. Jen se problém poslední míle přesune o kousek jinam. Možná jen k balení, možná ke špatnému UX zadávání, kam že to chci dron poslat.

Poslední míle!

Zážitek s vámi korunuje Jarda s řidičákem.

Snažte se tak, aby to ani on nepřebil.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: