MSM 211: Řetězec nepochopení

Máme Sexistické prasátko. Hlas lidu vybral reklamu s logem Free Radia 107 FM. Je na ní žena, opřená o stůl, s ňadry takřka vypadlými, při kopulaci zezadu. K obrázku je text: „Cesta k úspěchu nemusí být složitá, pokud jí rozumíte“. Podepsána „Lenka Veselá, bankovní poradkyně“.

Jako reklama na rádio nepochopitelné. Nebo vám to došlo?

Jak se zdá, většině hlasujících také ne.

Je to už dávno: v letech 2010–2013 ukazovala v reklamách Česká spořitelna dvojici bankéřů. Ona, Lenka Veselá, byla ta chytřejší, on, Tomáš Fiala, ten lehce nablblejší. Ji hrála dánská herečka s nevyslovitelným jménem Iben Hjejle, jeho Mathieu Bisson. Obsazeni dobré, kampaň se rozběhla, nic zvláštního.

Do chvíle, než se českými internety začal šířit obrázek, zachycující herečku v té nelichotivé pozici. Někdo holt viděl hraný film, a trkla ho podoba s protagonistkou aktuální kampaně tradiční české banky. Kdosi přidal text o cestě k úspěchu.

Skončila kampaň, zapomnělo se. A náhle, po letech někdo nominoval do ankety stařičký fórek, který si do své reklamy převzalo lokální rádio (kdy, to nevím – pokoušel jsem se to zjistit na webových stránkách, ale z grafiky mi selhal zrak už na příšerné home page).

Paskvil vyhrál u veřejnosti. U odborné poroty získal jen druhé místo. Pořadatelé přidali i vysvětlení: „… celosvětová kampaň #metoo přinesla velké množství příběhů, kdy je moc v práci zneužitá právě skrze sex.“

Že veřejnost nepochopila, není divu. Kdo by si pamatoval tvář z reklamy, co dávno odšuměla. Že to nepoznala porota, taky neudiví. A z hlediska ponížení ženy to není podstatné.

A aby byl řetězec nepochopení a absurdit kompletní, lze uvést, že snímek je z filmu Larse von Triera „Kdo je tady ředitel“, parodujícího svět korporátu. Včetně sexuálního nátlaku na pracovišti.

Řetězec nepochopení.

Zaviněný rádiem, které nepochopilo, že co je dobré jako vtípek na internetu, je naprosto nesrozumitelné v reklamě.

A navíc prasácké a hnusné.

lenkavesela

5 komentářů to “MSM 211: Řetězec nepochopení”

 1. Franta Málek Says:

  nemám důvod zastávat se „tvůrců“ této štěpné reklamy, ale pokusil jsem se o pochopení té věci.
  Takže samotný ten produkt je značně komorní. Denní poslechovost tohoto rádia je 20 tis. na jižní Moravě a share je 1,9% tamtéž. Doba poslechu skoro 3 hodiny.
  Lze očekávat, že posluchači jsou taková uzavřená, věrná parta. Kluci a holky, kteří se znají.
  Rádio komunikuje se svými věrnými a ti zřejmě vědí co jim říká. Rádio prostě hovoří jazykem cílové skupiny. Což je jistě pozitivní rys celé této kampaně.
  Kdybych si troufl odhadnout kolik ploch si rádio nakoupilo, vybártrovalo, tak si tipnu 3-5. Nejde o věc celosvětového významu. Ale díky sexistickému prasátečku se rádiu i reklamě dostane pozornosti velké a nezasloužené. Docela by mě zajímalo jaké informace dostávají ti prasátečkoví hodnotitelé.
  Co je tedy vlastně špatně? Ta několikanásobná krádež jistě. Zbytečná propagace rádia i jeho kampaně Prasátečkem taktéž. Nesrozumitelnost? Jistě ne, modří zcela jistě vědí. Sexistický podtext? Kdyby neexistovaly dámy, které zobrazovaný způsob využívají v kariéním růstu, tak by to jistě bylo zavrženíhodné, ale to se jistě nestane.
  Kdo zná praxi v propagovaném rádiu?

  • bigvilik Says:

   Tak ať jim to říkají někde, kde jsou sami (FB stránka, chat rádia, co já vím), ne ve veřejném prostoru. Tam musí každý počítat s tím, že jeho komunikaci uvidí, bude hodnotit a třeba vyznění nepochopí široká veřejnost. Sorry.

   • Franta Málek Says:

    mnohokrát denně vidím a slyším reklamu, která je určena pro cílovou skupinu, do které nepatřím. Je ve veřejném prostoru. A myšlenkově je podobně chudá, jako reklama tohoto rádia. Kdyby tato reklama o několika kusech billboardů, na okrajové regionální rádio, byla to největší zlo českého mediálního prostoru, to by bylo na světě krásně. 🙂

    • bigvilik Says:

     Začínám si myslet, že jste nějak s tou „kampaní“ spojen. bagatelizace nevkusu mě nikdy nebavila. 🙂

     • Franta Málek Says:

      nemám s tím nic společného a rozhodně nemohu říci, že s tím souzním. Snažím to nějak pochopit.
      Já si nemyslím, že reklama má vychovávat nebo hodnotit národ. Reklama fakt nemá ani šanci náhle napravit, co pokazila škola a rodina. Navíc za to klienti neutrácí.
      Jestliže cílovka jsou prasáci, tak je reklama prasácká a tvářit se, že prasáci neexistují je pokrytectví.
      Myslím, že jediné zásadní hodnocení reklamy je ROI. Takže reklamu hloupou, a tato legrácka na mě působí především hloupě, nejlépe potrestá recipient.
      Jestli recipientovi konvenuje komunikace tohoto typu, je chyba jen v něm a reklama ho nenapraví. A upřímně měla by hovořit jeho jazykem.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: