MSM 214: Už si toho všimli!

Pravda, trvalo to dlouho, ale už to zaregistrovali.

Objevil se odborný názor, podpořený vědeckými studiemi, že i o složitých věcech, produktech a službách se má se spotřebitelem mluvit jednoduše. Prý proto, aby tomu rozuměl. Tedy že je nutno popularizovat a popularizovat, co se do něj vejde.

Úžasné! Dotaženo až ke každodennímu provedení, byl by to přelom. Konec koksování karbohydrátů a termování nukleárů. Zmizení nevyslovitelných chemikálií v reklamách na potravinové doplňky, kosmetiku a léky bez předpisu. Zánik nesrozumitelných textů na webech moderních technologických služeb. Svět plný krásného srozumění. Jednoduchosti a čiré průhlednosti.

Bylo by to hezké, kdyby to bylo možné. A možné by to bylo, kdyby se spotřebitelé chovali nějak jinak než třeba my. Jinak než lidi.

Vědecké – a dost často i pseudovědecké – argumenty se v reklamě nepoužívají proto, aby přesvědčily menšinu, která jim rozumí. Používají se proto, že znějí důvěryhodně, dodají příslibu na vážnosti, potvrdí, že je za slibovaným účinkem nějaké hlubší špekulování. Kolik procent spotřebitelek ví, co je to kyselina hyaluronová? Kolik promile je schopno namalovat její vzoreček? A kolik jednotlivkyň popíše, jak přesně působí? A vidíte – v příslušných kategoriích je to v reklamách jeden z nejčastěji užívaných pojmů. A účinných.

Nerozumí tomu, ale zní mu to dobře. Máte snad povýšený pocit, že je spotřebitel tajtrlík hloupoučká? Nemylte se, milí marketéři, chováte se úplně stejně. Věrohodnější nám připadají prezentace s grafy, čísílky, matricemi – i když mnohdy je jejich reálná vypovídací hodnota na úrovni myšího prdu. Preferujeme agentury a partnery, kteří odpovídají určité představě. Tak jako spotřebitel „ví“, jak má vypadat správný hodinář, barista či řezník.

A i kdybyste mi nakrásně nevěřili, vraťme se zpátky k úvodu:

Objevil se odborný názor, podpořený vědeckými studiemi.

Hned to zní líp než pouhý názor.

Už si toho všimli.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: